Jak wygląda zainteresowanie ustawieniami rodzinnymi?

Dbanie o nasze zdrowie psychiczne poprzez różnego rodzaju terapie jest bardzo ważne. Dzięki temu możemy budować zdrowe relacje z naszymi bliskimi oraz podejmować się nowych wyzwań, które wcześniej wydawały nam się absolutnie poza naszym zasięgiem. Warto dowiedzieć się więcej na temat skutecznych metod terapeutycznych, z których korzysta obecnie coraz więcej osób. Dotyczy to ludzi z różnych grup społecznych i niemalże w każdym wieku.

Kiedy potrzebujemy skutecznych ustawień rodzinnych?

hellinger - ustawienia rodzinneInteresując się tematyką terapii grupowych, możemy łatwo trafić na informacje dotyczące ustawień rodzinnych, nazywanych też ustawieniami systemowymi. Metodę tą opracował w ubiegłym stuleciu Bert Hellinger, zakonnik zafascynowany najnowszymi wówczas odkryciami psychologii. Opierał się on zarówno na wiedzy teoretyków psychoanalizy, jak i na bardziej tradycyjnych i plemiennych metodach rozwiązywania tego typu problemów. Obecnie jego metoda została znacznie udoskonalona i wyposażona w nowe narzędzia do dokonywania analizy życia oraz problemów z nim związanych. Każdy, kto boryka się z różnymi problemami emocjonalnymi oraz ma trudności w nawiązywaniu nowych i podtrzymywaniu dotychczasowych relacji, powinien zastanowić się, czy tego typu terapia nie jest dla niego. Jej głównym założeniem jest ustawienie w przestrzeni osób, które mają symbolizować ważne dla nas postaci i zjawiska, które nas ukształtowały. Tego typu sesja terapeutyczna jest niezwykle intensywna i potrafi wyzwolić w uczestnikach nieznane pokłady emocji. Często uczestnicy zajęć terapeutycznych w tym duchu uważają, że już pierwsze spotkanie mocno zmieniło ich dotychczasowe życie i pozwoliło na nowo spojrzeć na dotychczasowe relacje i sposób, w jaki je prowadzili. Jeżeli zainteresował nas Bert Hellinger – ustawienia rodzinne to metoda, której powinniśmy spróbować.

Wybór odpowiedniej grupy terapeutycznej może być dla nas niezwykle istotny. Wiele problemów w naszym dorosłym życiu zaczęło się jeszcze we wczesnym dzieciństwie, a dopiero dzięki ustawieniom rodzinnym będziemy mogli dowiedzieć się o tym więcej. Sesja pomoże nam odkryć prawdę o nas samych oraz ustalić, jaki wpływ na nasze życie miały najbliższe nam osoby, jakie są relacje między nami, a w konsekwencji, co możemy zrobić, aby zmienić swoje życie na lepsze.