Jak oszacować wartość nieruchomości?

Kiedy mieszkanie lub dom ma zmienić swojego właściciela należy przeprowadzić jego wycenę. Ten proces tylko z pozoru wydaje się łatwy. Pod uwagę trzeba wziąć nie tylko obecnie panujące ceny rynkowe, ale również metraż, stan prawny i techniczny nieruchomości, jej lokalizacja, wysokość czynszu i wiele innych. Czy warto wyliczać to samemu, a może lepiej udać się do specjalisty? 

Czy samodzielna wycena nieruchomości to dobry pomysł?

jak ustalić wartość rynkową nieruchomościPrzymierzając się do sprzedaży nieruchomości większość osób porównuje ceny na portalach internetowych. Trzeba pamiętać, że podawane ceny są o przynajmniej 10% wyższe, niż kwoty osiągane przy sprzedaży. Ceny ofertowe są podwyższone, aby dać możliwość negocjacji. Dodatkowo wartość nieruchomości uzależniona jest od takich czynników jak: piętro, okolica, lokalizacja, dostęp do komunikacji miejskiej, rozkład pokoi, rok budowy i oczywiście metraż. Jak ustalić wartość rynkową nieruchomości, aby była ona obiektywna? Najlepiej zrezygnować z opinii znajomych czy sąsiadów, ponieważ mogą nie zachować odpowiedniego dystansu. Z pomocą przychodzą serwisy internetowe, które oferują wycenę online i najczęściej za darmo. Kiedy jednak uważamy, że mieszkanie ma dodatkowe walory lub jest niestandardowe, warto zgłosić się do agenta nieruchomości, który jest przede wszystkim bardzo dobrze zorientowany w aktualnej sytuacji na rynku, ma także dostęp do systemów transakcyjnych, ksiąg wieczystych i innych dokumentów. Pośrednictwo przy sprzedaży czy kupnie mieszkania jest bardzo pomocne, daje poczucie zabezpieczenia zarówno sprzedającemu, jak i kupującemu. Biura nieruchomości zwykle pobierają za swoje usługi 2-5% prowizji ze sprzedaży. 

Czy warto ustalać wartość nieruchomości samodzielnie? Jeśli masz czas, możliwość porównania cen z wielu źródeł oraz chcesz przeprowadzić transakcję na własną rękę, odpowiedź brzmi tak. Współpraca z agentem nieruchomości daje ci natomiast spokój, gwarancję bezpiecznej transakcji oraz dobrą cenę sprzedaży. Przy obecnie szalejącym rynku nieruchomości warto zdać się na wiedzę i doświadczenie specjalisty.