Czy należy psu myć zęby?

Psom tak jak i ludziom oraz innym zwierzętom osadzają się resztki jedzenia na zębach. Brak dbania o higienę pyska psa skutkować może różnymi problemami, a już z pewnością nieprzyjemnym zapachem. Dlatego psom zęby myć należy. To jak szybko na zębach pojawia się kamień możemy szczególnie zaobserwować kiedy karmimy naszego pupila suchymi karmami.

Jak dbać o zęby psa?

czyszczenie zębów psaAby nie dopuścić do chorób przyzębia, o zęby najlepiej dbać od samego czasu. Nie każdy właściciel czworonoga ma jednak tę świadomość, często dowiaduje się później, kiedy zęby tracą swój biały kolor, a z pyska coraz nieprzyjemniej pachnie. Wtedy takim pierwszym krokiem powinno być udanie się do weterynarza w celu usunięcia kamienia nazębnego. Nie jest to drogi zabieg, a kiedy ten kamień już na zębach jest, sami sobie z tym nie poradzimy. Później zabieramy się za zapobieganie. Co to oznacza w praktyce? Warto zadbać, by pies miał możliwość usuwania mechanicznie resztek pokarmu. Niestety suche karmy pozostawiają strasznie dużo osadu. Już samo wprowadzenie gryzaków czy naturalnych, surowych kości, które pies może sobie gryźć skutkuje czystszymi zębami. Mycie, czyszczenie zębów psa, mimo wszystko jest jednak konieczne. I tu może pojawić się problem. Nie każdy pies, czy raczej wręcz większość psów nie lubi tej czynności i jeśli nie jest przyzwyczajana od szczeniaka, w późniejszym czasie może być ciężko. Pomóc mogą pasty o przyjemnym dla psa smaku, np. mięsa czy pasztetu. Może się jednak zdarzyć, że pies zliże całą pastę po chwili i nici z czyszczenia. W sklepach zoologicznych pojawiają się ostatnio pasty enzymatyczne w sprayu. I to jest najlepsze rozwiązanie dla naszych czworonożnych, dorosłych już przyjaciół.

Pasty enzymatyczne rozpuszczają osad nazębny w ciągu kilku sekund od użycia. Ich skuteczność potwierdzają pozytywne opinie weterynarzy, zoologów, czy znalezione w Internecie recenzje właścicielu psów. Pasty, czy może raczej płyny te są całkowicie bezpieczne i mogą zostać połknięte przez naszego czworonoga. Nie podrażniają przewodu pokarmowego i ulegają całkowitemu strawieniu przez psi organizm.