Ile kosztuje tankowanie samochodu elektrycznego na mieście?

Czy za naładowanie samochodu elektrycznego na mieście trzeba płacić? Okazuje się, że i tak i nie. Będzie to zależeć od tego, gdzie będziemy nasze auto ładować. W większości miast powstają specjalne miejsca do ładowania elektryków i tam naładujemy je całkowicie za darmo. W tych miejscach znajdziemy ultra nowoczesne i wydajne stacje ładowania, do których wystarczy podpiąć samochód na około czterdzieści minut. Jeśli skorzystamy z ładowania auta na stacji benzynowej to będziemy musieli zapłacić za pobraną energię.

Ładowanie auta elektrycznego to niewielki koszt

niezawodne słupki do ładowania samochodów elektrycznychJeśli tylko mamy możliwość skorzystania z bezpłatnych punktów ładowania samochodów elektrycznych to na pewno warto poświęcić na to czas. Auto do pełna zatankujemy prądem w niecałą godzinę, a dzięki temu zaoszczędzimy na tym kilkadziesiąt złotych. Bo przecież ładowania auta pod domem kosztuje średnio około trzydziestu złotych. No i może trwać nawet kilkanaście godzin, jeśli nie mamy stacji ładowania. Dzisiaj w każdym mieście znajdziemy niezawodne słupki do ładowania samochodów elektrycznych, z których możemy korzystać kiedy tylko chcemy. Swój samochód elektryczny naładujemy też na stacji benzynowej. Jeszcze do niedawna nic to nie kosztowało, ale teraz większość stacji pobiera już opłatę z tego tytułu. Energia elektryczna zatankowana na stacji benzynowej jest niewiele droższa od tej, którą możemy naładować samochód pod domem. Jeśli naładujemy samochód na stacji benzynowej to średni koszt przejechania stu kilometrów wyniesie nas około piętnaście złotych. Pięć złotych mniej będzie nas kosztować ten sam dystans przy wykorzystaniu energii elektrycznej zatankowanej z domowej sieci elektrycznej. Oszczędność jest zatem niewielka, a na stacji opłaca się ładować samochód z innego względu – znajdziemy tam bowiem najnowocześniejsze i najszybsze stacje ładowania.

Super szybkie słupki ładujące na stacjach benzynowych pozwalają naładować baterie do osiemdziesięciu procent w dwadzieścia minut. Jeśli chcielibyśmy zamontować taką stację ładowania pod swoim domem to musielibyśmy wydać na to około piętnastu tysięcy złotych. Nawet jeśli zapłacimy za zatankowanie elektryka na stacji benzynowej to i tak jest to bardzo opłacalne. A jeśli nie chcemy płacić za ładowanie to zawsze możemy skorzystać z słupków ładujących ulokowanych na mieście.