Czy energia elektryczna może być magazynowana?

Coraz więcej osób decyduje się na instalację odnawialnych źródeł, które umożliwiają produkcję mediów w różnych postaciach. Dzięki temu istnieje szansa znacznego obniżenia rachunków za pobór z sieci. Nie bez znaczenia są również wszelkiego rodzaju programy wsparcia, które pozwalają skrócić czas zwrotu z inwestycji. Warto wspomnieć, że w chwili obecnej inwestor może wybierać spośród wielu różnych technologii, które mogą zostać zainstalowane w obiekcie.

Jak zmagazynować energię?

własny magazyn energiiNiektóre z nich pozwalają wytwarzać ciepło inne prąd. Warto zaznaczyć, że działanie odnawialnych źródeł w dużej mierze zależy od pogody. Właśnie dlatego warto rozważyć własny magazyn energii, który pozwoli przechować energię z nadwyżki i wykorzystać ją w momencie obniżonej produkcji. Magazyny energii bardzo często są stosowane w połączeniu z fotowoltaiką. W takim przypadku mają one postać połączonych ze sobą akumulatorów, które razem zapewniają wymaganą pojemność. Takie rozwiązanie bardzo często stosowane są układach typu off-grid, gdzie panele nie są połączone z ogólną siecią. W trakcie wyboru docelowego modelu warto zwrócić uwagę na parametry techniczne, a także funkcjonalność konkretnego magazynu. Dotyczy to w szczególności portów, w które jest wyposażone urządzenie. Do najważniejszych parametrów technicznych zaliczyć można te związane z bateriami.

Można tu wymienić maksymalną moc ciągłą, optymalną temperaturę pracy, pojemność akumulatora czy żywotność. Z reguły mierzona ona jest w cyklach ładowania, po których pojemność spada do 80% wyjściowej wartości. Warto wspomnieć, że obecnie można dostać dofinansowanie do takiego rozwiązania co znacznie przyspiesza czas zwrotu z inwestycji. Jak widać obecnie powszechnie stosowane są nowoczesne technologie, które pozwalają wytwarzać media w sposób rozproszony.