Komu potrzebna jest terapia ręki?

Ręka to niezwykle skomplikowane urządzenie. Odpowiedzialna jest za trzymanie i podnoszenie przedmiotów, za pisanie i czynności związane z grafomotoryką. To w ręce zachodzą niezwykłe procesy czuciowe. Ręka to również cały system kontrolujący ruch. W wyniku różnych zdarzeń mogą pojawić się problemy z wykonywaniem niektórych procesów. W takiej sytuacji niezbędna staje się terapia.

Terapia nie tylko dla dzieci

terapia ręki w praktyceTerapia ręki najczęściej kojarzona jest z dziećmi w wieku przedszkolnym u których wykryto pewne niedostatki. Jednak umiejętności i sprawność ręki z różnych przyczyn może zostać zahamowana. Często dzieje się tak w wyniku urazów mózgu, lecz wpływ na zanik możliwości motorycznych mogą mieć również złe nawyki, uszkodzenia bądź nieprawidłowości w budowie ręki powstałe w wyniku złamań, uszkodzeń czy w wyniku chorób reumatycznych. Wskazaniami do terapii u dzieci są na przykład problemy z nauką czynności samoobsługowych czy problemy z koordynacją pracy obu rąk. Również problemy z prawidłowym trzymaniem kredki. To właśnie terapia ręki w praktyce ma pomóc w rozwinięciu albo przywróceniu sprawności motorycznej. Ważne jest by terapia prowadzona u dziecka była dla niego atrakcyjna. Najlepiej sprawdzają się ćwiczenia wplecione w zabawę. Dzięki temu dziecko chętniej wykonuje zalecane ćwiczenia. Nie mniej ważne jest to w terapii prowadzonej u dorosłych jednak w tym przypadku nacisk należy położyć na to by terapia była funkcjonalna. By każde ćwiczenie miało przełożenie na czynności przydatne w życiu codziennym.

Terapia ręki często jest niezwykle ważną częścią rekonwalescencji po urazach u osób dorosłych. Zdarza się że zmotywowanie takich osób do ćwiczeń jest sprawą kluczową dla odzyskania sprawności. Jak w każdej terapii ważne jest zaangażowanie.