Przewóz materiałów niebezpiecznych

Materiałami niebezpiecznymi nazywamy takie materiały, które stwarzają bezpośrednie lub pośrednie niebezpieczeństwo dla naszego życia, zdrowia, mienia lub środowiska. Wiele z takich materiałów otacza nas w życiu codziennym i nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Są to na przykład takie rzeczy jak farby, kleje, magnesy, różnego rodzaju oleje do maszyn lub powszechna przecież benzyna. Przewóz takich materiałów nie jest dozwolony dla każdego.

Jak jeździć z różnymi materiałami niebezpiecznymi?

różne materiały niebezpieczne adrAby móc brać udział w transporcie drogowym materiałów niebezpiecznych trzeba spełnić szereg wymagań. Od kierowcy wymaga się uprawnień do przewozu materiałów niebezpiecznych oraz dodatkowych badań lekarskich, które stwierdzą jego możliwość podjęcia się takiego zadania. Szczegółowe wytyczne dotyczące organizacji takiego transportu reguluje umowa międzynarodowa, do której przystąpiło już ponad pięćdziesiąt państw z całego Świata. Jeśli chodzi o różne materiały niebezpieczne ADR reguluje nie tylko sposób ich oznaczenia. Znak musi mieć formę prostokąta o pomarańczowej, ostrzegawczej barwie, na którym znajdują się dwie liczby w postaci ułamka zwykłego. Liczby na górze oznaczają stwarzane niebezpieczeństwo, na przykład łatwopalność, a liczba na dole odnosi się do konkretnego rodzaju przewożonego materiału niebezpiecznego. Umowa międzynarodowa, której przepisy są nowelizowane co dwa lata, reguluje klasyfikacje i oznaczenia towarów niebezpiecznych, ale także na przykład rodzaj i sposoby pakowania i zabezpieczania konkretnych materiałów, aby nie sprawiały one niebezpieczeństwa dla zdrowia lub życia innych uczestników ruchu drogowego, a także znajdującego się na trasie przejazdu mienia i środowiska naturalnego. Wyciek oleju lub benzyny nawet w małej ilości jest bardzo niebezpieczny dla przyrody i jego skutki mogą trwać przez wiele lat.

Organizacja przewozu materiałów niebezpiecznych jest trudnym zajęciem i nie każdy może się go podjąć. W przedsiębiorstwach zajmujących się takim transportem musi być zatrudniony doradca do spraw bezpieczeństwa materiałów niebezpiecznych w zakresie transportu drogowego. Bez jego obecności i opieki nie można przewozić materiałów niebezpiecznych. Aby nim zostać należy ukończyć kursy i zdać odpowiednie egzaminy państwowe.