Nowoczesne maszynki do tworzenia tatuaży

Do profesjonalnego wykonywania tatuaży stosowane są najróżniejsze maszynki, mające odmienne rozmiary i działanie. Tatuażyści używają zarówno dużych, dość podstawowych maszynek o klasycznej konstrukcji, jak i wersji precyzyjnych z tak samo dużą skutecznością, więc wiele rodzajów maszynek stanowi zamiennik dla innych.

Warianty maszynek do tatuowania

maszyna do robienia tatuażyMaszynki różnią się od siebie mechanizmami wewnętrznymi oraz ich pracą, a także gabarytami, mimo iż w większości przypadków mogą być użyte do identycznych zadań. Najbardziej podstawowa maszyna do robienia tatuaży to nadal maszyna tłokowa, używana od dziesięcioleci z tak samo wysoką skutecznością. Składa się ona z silniczka, obracającego tłok na którym zamocowana jest igła, który wprawia ową igłe w ruch posuwisto zwrotny, umożliwiający wykonywanie tatuażu bez odrywania maszynki od płaszczyzny. Takie maszyny są najbardziej rozpowszechnione, a wiele z nich ma konstrukcję tak prostą, iż w razie jakiejkolwiek awarii może być naprawiana całkowicie ręczne, przez osoby nie mające pojęcia o jej działaniu. Nowocześniejsze maszynki tego rodzaju nie różnią się za bardzo od prostych wersji, choć mają znacznie ulepszone podzespoły oraz wiele różnych udogodnień, ułatwiających pracę. Maszynki obrotowe, natomiast, bywają znacznie mniejsze i niemal zawsze są maszynami typu PEN, prostymi, długimi maszynkami które mogą być trzymane tak samo jak długopis czy pióro.

Obrotowe maszynki nie wywołują tak dużych drgań jak ich odpowiedniki, więc uważane bywają za znacznie precyzyjniejsze i wygodniejsze, zwłaszcza w trakcie wykonywania szczegółów tatuażu, tworzenia cieniowania lub też stosowania efektów mających na celu stworzenie najbardziej precyzyjnych detali. Są więc używane częściej do wykańczania dzieł niż do ich tworzenia.