Elektryczne ogrzewacze do wody

W większości zabudowań jednorodzinnych zachodzi konieczność przygotowania ciepłej wody użytkowej we własnym zakresie. Ciepłą wodę dobrze mieć także na działce rekreacyjnej czy w domku letniskowym. W tym celu montuje się ogrzewacze wody, które mają zaopatrywać nas w gotową do użytku wodę w każdej chwili.

Podgrzewacze pojemnościowe czy przepływowe?

podgrzewacz elektryczny pojemnościowyJak zapewnić sobie ciepłą wodę na działce czy w domku letniskowym? Najlepiej wyposażyć się w podgrzewacz elektryczny pojemnościowy lub przepływowy. Te dwa urządzenia wykorzystują do swojej pracy energię elektryczną, ogrzewają wodę za pomocą grzałki. Różnią się jednak specyfiką pracy. Podgrzewacz elektryczny pojemnościowy to duży zbiornik, w którym ogrzewana jest i magazynowana woda. Zbiornik powinien być odpowiednio zabezpieczony przed utratą ciepła, co zdecydowanie zwiększy wydajność urządzenia i obniży koszty ogrzewania wody. Zbiornik na magazynowanie wody może mieć różną pojemność, którą należy dopasować do indywidualnych potrzeb. W tym celu należy obliczyć średnie dzienne zużycie wody wszystkich członków rodziny. Utrzymanie stałej temperatury wody w podgrzewaczu zapewni termostat. Dzięki niemu woda utrzymuje zadaną przez nas temperaturę i jest zawsze gotowa do użytku. Inaczej działa podgrzewacz przepływowy. Nie gromadzi on wody, a ogrzewa ją na bieżąco. Innymi słowy zaczyna pracować w momencie odkręcenia kurka z ciepłą wodą, a przestaje w momencie jego zakręcenia. Ma to swoje zalety, ponieważ podczas długiej przerwy w użytkowaniu wody urządzenie nie traci energii na ciągłe jej podgrzewanie i utrzymanie wysokiej temperatury. Wadą może być fakt, że czasem na ciepłą wodę trzeba chwilę poczekać, do momentu aż z rur spłynie zalegająca tam wychłodzona woda.

Ogrzewacze do wody mogą być urządzeniami centralnymi, jak model pojemnościowy czy wieloczerpalny model przepływowy. Mogą to być także niewielkiej mocy urządzenia jednoczerpalne, montowane bezpośrednio przy pojedynczym punkcie poboru (przy kranie, wannie czy prysznicu).