Zalety izolacji termicznej rurociągów

Budowa domów energooszczędnych, a nawet pasywnych to w dzisiejszych czasach w zasadzie konieczność. Moda na energooszczędne rozwiązania przyszła do nas już jakiś czas temu, jednak w obecnej sytuacji masowo rosnących cen za energię nie ma wyjścia, trzeba stawiać na energooszczędność w każdej postaci.

Termoizolacja instalacji się opłaca

trwała cienka izolacja termicznaMyśląc o niedrogim w utrzymaniu domu mamy na myśli przede wszystkim solidną izolację termiczną budynku, dobrej jakości szczelne okna oraz ocieplenie dachu. To trzy podstawowe elementy, do których na wstępie przywiązuje się największą wagę. Kolejnym krokiem jest wybór energooszczędnych rozwiązań i sprzętów do domu, ostatnim zaś trwała cienka izolacja termiczna instalacji. Ostatni element jeszcze jakiś czas temu był pomijany w ramach oszczędności. Okazuje się jednak, że koszty takiej izolacji są niewielkie, w porównaniu do oszczędności, jakie można dzięki izolacji wypracować. Trwała cienka izolacja termiczna instalacji dotyczy przede wszystkim rurociągów z ciepłą wodą użytkową oraz rur centralnego ogrzewania. To dwie najważniejsze instalacje, które warto zaizolować termicznie. Im mniejsza strata ciepła na drodze od źródła (kotła) do grzejników, tym taniej wyniesie nas ogrzewanie. Jeżeli temperatura czynnika grzewczego (wody) dopływającego do kaloryfera będzie zbliżona do tej opuszczającej kocioł, będziemy mogli zamontować dużo mniejszy grzejnik, niż wtedy, kiedy w nieocieplonych rurach woda będzie się ochładzać. Podobnie jest w przypadku izolacji rur z ciepłą woda użytkową. Jeśli woda nie będzie ulegać wychłodzeniu po drodze do punktu poboru, będziemy mogli ustawić nieco niższą temperaturę grzania na podgrzewaczu, co pozwoli na kolejne oszczędności. Izolacji podlegają także rury z zimną wodą, choć jej rolą jest przede wszystkim zapobieganie skraplaniu się wody. Dobrze jest zaizolować również instalację sanitarną, głównie po to, aby wyciszyć wszelkie dobiegające z niej odgłosy. Zatem nie tylko ocieplenie, ale także wygłuszenie wchodzi w rolę, kiedy mowa o izolacji instalacji w domu.

Materiałów stosowanych w izolacjach termicznych rurociągów jest sporo. Różnią się zarówno szczegółowymi parametrami (z których najważniejszy to parametr przewodzenia ciepła – im niższy, tym lepiej), jak również formami i kształtami. Pamiętajmy, że otulina samych rur nie wystarczy. Aby uniknąć mostków termicznych, które mogłyby zniweczyć całą pracę, należy zaizolować także wszystkie łączenia, kolanka czy elementy podporowe.