Nowoczesne rowery typu holenderskiego

Jednym z najbardziej rozpoznawalnych typów rowerów, jakie są sprzedawane w sklepach są modele, o charakterystycznym wyglądzie, zwane holenderkami. Oprócz klasycznych rowerów z epoki, które zachowały się jeszcze w wielu domach, i są sprzedawane na aukcjach, inżynierowie firm stworzyli nowe modele. Tego typu jednoślady posiadają wygląd nawiązujący do klasycznych rowerów, jednak wyposażonych w nowoczesne rozwiązania techniczne.

Czym charakteryzuje się nowoczesny holenderski jednoślad?

rowery holenderskiePodstawowym elementem, który charakteryzuje tego typu rowery jest system przełożeń w tylnej piaście, który może być oparty o mechanizm, który obsługuje nawet do ośmiu przełożeń. Rowery holenderskie charakteryzują się tym, iż poruszamy się nimi często w środowisku miejskim, dlatego przełożenia zmieniane w ten sposób znacznie zwiększają wygodę poruszania się po ścieżkach rowerowych. Oprócz nowoczesnych tylnych i przednich piast, mamy do czynienia w tego typu rowerach z systemem hydraulicznych hamulców tarczowych. W znacznym stopniu zwiększają one bezpieczeństwo na drodze, a ich siła hamowania jest dużo większa niż tradycyjnych hamulców szczękowych. Jak przystało na rower nawiązujący swoim wyglądem do klasyki, możemy spotkać w nim kierownice wygięte w charakterystyczny sposób, dodający rowerowi stylu, ale także zwiększający wygodę jazdy. Wiele nowoczesnych rowerów tego typu jest wyposażanych w pasek napędowy.

Rama roweru holenderskiego nowej generacji jest niezwykle prosta, a zarazem bardzo efektowna i piękna. W dużej mierze jednoślady nawiązujące wyglądem do starych rowerów z Holandii mają wygląd, który moglibyśmy przypisać rowerowi damskiemu o charakterystycznym pochylonym kształcie dolnej rurki ramy. Dzięki tego typu budowie łatwo jest wsiadać i zsiadać z roweru.