Cynkowanie zanurzeniowe – co warto wiedzieć?

Obecnie istnieje wiele sposobów na to, żeby ochronić poszczególne metalowe elementy przed rdzą. Jednakże zawsze szuka się najbardziej skutecznej metody ze wszystkich i najlepiej sprawdza się cynkowanie. 

Co to jest cynkowanie zanurzeniowe? 

cynkowanie zanurzenioweWarto zacząć od tego, że cynkowanie zanurzeniowe to inaczej cynkowanie ogniowe. Jest to proces, w którym nakłada się powłokę z cynku na stal. Cały zabieg jest oczywiście zmechanizowany. Przed cynkowaniem należy zapewnić elementom specjalne przygotowanie, które jest możliwe dzięki obróbce wstępnej. Jest ona ważna, ponieważ pozwala pozbyć się zanieczyszczeń takich jak np. rdza lub olej. Po obróbce następuje suszenie, a zaraz potem elementy są zanurzane w płynnym cynku. Musi zaistnieć odpowiednia temperatura, żeby pomiędzy żelazem a cynkiem pojawiła się pożądana reakcja. Zanurzenie trwa zazwyczaj tylko kilka minut, bo element jest wyciągany z takiej kąpieli zaraz po zakończeniu reakcji. Cynkowanie zanurzeniowe ma wiele zalet. Przede wszystkim dzięki niemu zwiększony jest okres ochrony części budowlanych i to aż do 50 lat. Nie występuje przy tym potrzeba konserwacji. Elementy odznaczają się również wytrzymałością na tarcie i uderzenia. Ważne jest także to, że cynkowanie nie oddziałuje negatywnie na środowisko, a nawet jest mu przyjazne. Poza tym sam zabieg nie jest jakoś bardzo drogi. Warto wspomnieć również o tym, że cynkowania używa się np. w elementach do samochodu, motoru czy roweru. Właściwie wszędzie tam, gdzie powierzchnię może zaatakować rdza, a więc w instalacjach grzewczych i elektrycznych także. Cynkowanie zabezpiecza również elementy przed wilgocią, co gwarantuje dodatkowe bezpieczeństwo.

Warto zadbać o elementy ze stali, które łatwo mogą ulec korozji, ponieważ w wielu przypadkach elementy te są niezbędne w codziennym funkcjonowaniu. Ważne więc jest, żeby cynkowanie było stałym zabiegiem.