Niepożądane harmoniczne w sieciach elektrycznych

Struktura prądu elektrycznego i jego przesyłu ma to do siebie, iż jest podatna na wszelkiego rodzaju zakłócenia, które obniżają jakość prądu w sieci. Dobra jakość prądu jest niezwykle ważna dla odpowiedniej pracy wielu maszyn i urządzeń. Jednym z zakłóceń, które często występują są harmoniczne, które muszą być niwelowane specjalistycznymi metodami. Jak można się ich pozbyć z prądu przesyłanego do domu lub firmy?

Harmoniczne wytwarzane w instalacjach elektrycznych

harmoniczne w sieciTego typu zakłócenia mimo, iż często występują, różnią się od tych, które są powodowane przez dostawców energii. Mianowicie harmoniczne w sieci są niezwykle często spowodowane czynnikami wewnętrznymi, dlatego trzeba powziąć środki, mające na celu usunięcie tych zakłóceń. Celem ograniczenia występowania tego typu zakłóceń jest zachowanie wysokiej jakości prądu, tak bardzo potrzebnego do prawidłowego funkcjonowania wielu urządzeń przemysłowych. Jednak tego typu zakłócenia mają także wpływ na działanie sprzętu muzycznego. Usuwanie harmonicznych może mieć zatem istotny wpływ na poprawne działanie wzmacniaczy, efektów i innych typów sprzętu muzycznego, używanego na scenie. Istnieje wiele metod usuwania zakłóceń z instalacji elektrycznej. Jednym z nich jest używanie specjalnych filtrów, które są w stanie wyeliminować zakłócenia różnego typu. Filtr jest odpowiedzialny również za równoważenie faz oraz kompensację mocy biernej.

Filtry tego typu są niezwykle praktyczne w użyciu, a to dlatego, iż mogą być stosowane bezpośrednio do źródła sieci w domu lub firmie. Urządzenia tego typu są także bardzo łatwe w uruchamianiu dlatego, iż mogą mieć specjalne opcje autodiagnostyki wewnętrznej. Dzięki temu rozruch urządzenia filtrującego energię nie wpłynie na stan odbiorników prądu.