Linie nawadniające do ogrodu

Nawadnianie roślin uprawianych w ogrodzie, a nawet podlewanie trawy jest koniecznością, szczególnie w upalne letnie dni bez opadów atmosferycznych. Nie oszukujmy się, na deszcz nie warto liczyć, ponieważ zazwyczaj opady są zbyt skąpe, aby wystarczająco nawodnić rośliny, lub też nagłe i intensywne lecz krótkie, a wtedy grunty nie nadążają wchłaniać wody.

Wygoda zraszaczy i linii kroplujących

najlepsze linie kroplująceJak prosto i wygodnie, a jednocześnie niedrogo podlewać ogród? Można to robić na kilka sposobów. Najprostszy to oczywiście wąż ogrodowy i podlewanie ręczne. Nie jest to jednak tak proste, jakby się wydawało, ponieważ tak naprawdę zajmuje nam sporo czasu, a nie zawsze jest efektywne. Najczęściej podlewanie wężem jest przypadkowe, a ilość zużytej wody przewyższa zapotrzebowanie roślin, co skutkuje niepotrzebnie wysokimi rachunkami. Zupełnie inaczej jest w przypadku systemu nawadniania zainstalowanego w ogrodzie. Jak wygląda taka instalacja? Są to po prostu przewody rozprowadzające wodę na całej powierzchni ogrodu, zakończone liniami kroplującymi, zraszaczami czy wężami pocącymi się. W zależności od rodzaju uprawianych roślin i ich zapotrzebowania na wodę, w ogrodzie można rozłożyć kilka różnych nitek nawadniających, każda innego rodzaju. Najlepsze linie kroplujące pozwalają na nawadnianie roślin na rabatach, uprawianych rzędowo, sprawdzają się w przypadku skalniaków czy ogródków warzywnych. Węże z kroplownikami rozkłada się woków roślin, w ten sposób woda podawana jest bezpośrednio do ich korzeni. Taki sposób podlewania jest dużo wygodniejszy, a dla rośliny bardziej korzystny, ponieważ nie zraszając liści, nie narażamy jej na poparzenie promieniami słonecznymi. Trawniki i rośliny okrywowe podlewajmy natomiast za pomocą zraszaczy. Zraszacze mogą być stałe lub ruchome, wynurzalne lub niewynurzalne. Zraszacze stałe generują stały strumień wody, ruchome obracają się zraszając wszystko w swoim zasięgu. Bardzo wygodne są zraszacze wynurzalne, ponieważ w stanie spoczynku są niewidoczne, ukryte w trawie, nie przeszkadzają w koszeniu.

System nawadniania roślin w ogrodzie warto zaprojektować już podczas jego zakładania. Na projekcie warto rozmieścić poszczególne linie nawadniające, biorąc pod uwagę rozmieszczenie przyszłych roślin oraz ich wymagania. Zraszacze umieśćmy tak, aby ich promień zraszania zachodził na siebie, dzięki czemu w ogrodzie nie będzie suchych miejsc.