Rodzaje i proces założenia pessarów położniczych

Zwykle do ginekologa zwracamy się dopiero wtedy, gdy przygotowujemy się do narodzin dziecka lub gdy występują realne problemy ze zdrowiem kobiet. Współczesna kobieta ma wiele rzeczy do zrobienia i tylko troska o bezpieczeństwo maluszka sprawia, że ​​odchodzą na bok i udają się do lekarza, aby sprawdzić, czy wszystko jest w porządku z naszym ciałem. Czasami ciąża jest zagrożona i potrzebny jest pessar położniczy.

Typy pessarów położniczych

dopasowane pessary położniczeIstnieje kilka rodzajów silikonowych pierścieni utrzymujących macicę. Są to pessarny, które zewnętrznie wygląda jak pączek i są ciasno założone w pochwie, bardzo rzadko ruszają się ze swojego miejsca. Pessar pierścieniowy jest to po prostu pierścień z kilkoma otworami, dobrze przepuszcza wydzieliny, ale zwiększa się ryzyko oderwania od zamierzonego miejsca. Jest też pessar, który na zewnątrz wygląda trochę jak grzyb ze względu na nogę, która pomaga bezpiecznie przykleić się do szyjki. Bardzo popularne są dopasowane pessary położnicze, które nie powodują dyskomfortu. Znany jest też pessar miseczkowo-cewkowy, którego zakłada się, gdy szyjka macicy wypadnie, powodując nietrzymanie moczu. W przypadku nietrzymania moczu po stresującej sytuacji z niewielkimi zmianami patologicznymi w narządach płciowych można założyć urządzenie pierścieniowe ze stalową sprężyną wewnątrz. Zabieg jest prosty, nie wymaga znieczulenia miejscowego, a tym bardziej ogólnego, trwa kilka minut. Przed przystąpieniem do założenia pessara kobieta musi pozbyć się wszystkich chorób ginekologicznych i znormalizować stan flory pochwy. Kobieta kładzie się na fotelu ginekologicznym w zwykłej pozycji, nie są wymagane żadne dodatkowe urządzenia ginekologiczne. Pierścień, już wybrany rozmiar, jest traktowany gliceryną wprowadzaną do pochwy i mocowany na szyjce macicy.

Gdy urządzenie jest dobrane rozmiarem, kobieta nie czuje tego w sobie, a czuje się komfortowo – znika ucisk macicy na szyjkę i pęcherz, co pozwala jej na swobodne poruszanie się i dokonywanie naturalnych ruchów. Pessar jest usuwany podczas ciąży w trzydziestym tygodniu w poradni przedporodowej lub w szpitalu według uznania lekarza. Optymalny okres do zabiegu to od dwunastego do dwudziestego tygodnia ciąży. Jest to czas intensywnego powiększania się macicy.