Na czym polegają przewierty horyzontalne?

Odwierty kierunkowe zyskują na popularności jako technika uzyskiwania trudno dostępnego gazu ziemnego lub ropy naftowej osadzonych w łupkach. Odbywa się to poprzez kontrolowanie ścieżki odwiertu poprzez manipulowanie kątem trikonu lub wiertła PDC, w przeciwieństwie do prostego wiercenia w dół.  

Typowy sprzęt do przewiertów horyzontalnych

bezpieczne przewierty horyzontalneOdwierty kierunkowe będą nadal coraz szerzej wykorzystywane w Ameryce Północnej, gdzie wiele z najłatwiej dostępnych złóż nie jest już opłacalnych, a coraz trudniej dostępne rezerwy są coraz częściej wybierane. Wiercenie kierunkowe ogranicza się jednak do wierceń naftowych lub gazowych, ponieważ trudności i koszty z nimi związane sprawiają, że jest to niewykonalne dla każdego projektu na mniejszą skalę. Ten artykuł ma na celu przedstawienie ogólnego przeglądu dwóch głównych rodzajów wiercenia kierunkowego oraz zmian wprowadzonych w bitach tricone, aby lepiej umożliwić bezpieczne przewierty horyzontalne. Kierunkowy proces wiercenia Z definicji wiercenie kierunkowe obejmuje wszelkie próby celowego zmiany ścieżki odwiertu. Robi się to prawie zawsze, aby uzyskać dostęp do trudno dostępnych w inny sposób złóż, na przykład pod jeziorem lub górą. Używając trikonu lub wędzidła PDC, odwiert najpierw schodzi prosto na określoną głębokość. Działa to jako tak zwany „punkt początkowy”, z którego ścieżka odwiertu będzie się zmieniała. W tym momencie bit zostanie zwykle zmieniony na specjalnie zaprojektowany tricone, który może pracować na niezależnym silniku. Pomysł polega na tym, aby mieć wiertło, które może się obracać w celu wiercenia o własnej mocy, bez konieczności obracania przewodu wiertniczego. A zatem, gdy wiertło jest skierowane pod żądanym kątem, siła potrzebna do przejścia przez formację skalną pochodzi z obrotu wiertła tricone lub PDC oraz wiertła zapewnianego przez przewód wiertniczy. Oprócz specjalnego trikonu z silnikiem, wiercenie kierunkowe wymaga również specjalnego sprzętu do pomiaru postępu podczas wiercenia. Niezbędna jest profesjonalna wiertarka kierunkowa, która będzie wymagać dokładnej wiedzy o postępie wiertła przy wyznaczaniu kursu. Wiercenie z obrotowym systemem sterowanym oraz postępy w bitach Tricone i PDC Rotary Steerable System (RSS) to najnowsze osiągnięcie w dziedzinie wiercenia kierunkowego. 

Pozwala na dalsze sterowanie wiertłem, podczas gdy żądło wiertła wciąż się obraca i zapewnia siłę. Eliminuje to potrzebę stosowania silnika napędzającego samo wiertło i zmniejsza potencjalne obszary awarii lub nieszczęścia. Tradycyjnie bity tricone były wybierane do wiercenia kierunkowego, ponieważ są łatwiejsze w sterowaniu, chociaż pojemność ta została ostatnio rozszerzona na bity PDC.