Wynajem praktycznych kontenerów

Każda inwestycja budowlana nie może obejść się bez odpowiedniego zaplecza w postaci obiektów biurowych, socjalnych, czy magazynowych. Jeżeli wykonawca nie dysponuje własnym zapleczem warto skorzystać z usługi wynajmu kontenerów. Na rynku istnieje wiele firm działających zarówno lokalnie jak i w całym kraju, a każda z nich oferuje trochę inny profil usług. W tym artykule podpowiadamy jakie kontenery można wynająć, a także jakie poczynić przygotowania i na co zwrócić uwagę podpisując umowę.

Na czym polega wynajem kontenerów?

przestronne kontenery biurowe - wynajemPunktem wyjścia powinna być zawsze dokładna analiza potrzebnego sprzętu, który ma służyć pracownikom na budowie. Zupełnie inne wymagania będą miały duże firmy budowlane, a zupełnie inne mniejsi specjalistyczni podwykonawcy, często pojawiający się na budowie tylko na niektórych jej etapach. Duże firmy mogą szukać wielkopowierzchniowych budynków kontenerowych na czas trwania całej budowy, natomiast mniejsi podwykonawcy z reguły szukają pojedynczych kontenerów. Niezależnie od skali wynajmu warto jest przygotować wstępny plan zaplecza obejmujący rodzaje i ilość kontenerów. Z tego względu przestronne kontenery biurowe – wynajem musi być przemyślaną decyzją. Dużo łatwiejsze i szybsze będzie wtedy uzyskanie ofert od firm świadczących usługi wynajmu kontenerów. Bardzo ważne jest miejsce, gdzie powstanie kontenerowe zaplecze budowy. Przede wszystkim musi być do niego odpowiedni, najlepiej utwardzony dojazd. Kontenery budowlane są przywożone samochodami ciężarowymi, które często są wyposażone w dźwig typu HDS. Zasięg takiego dźwigu jest jednak mocno ograniczony i z reguły pozwala na rozładunek w bezpośredniej bliskości samochodu ciężarowego. Po drugie teren na którym staną kontenery powinien być równy, a dla większych zestawów najlepiej utwardzony.

Praktykuje się ustawianie kontenerów na bloczkach betonowych, który powinny być wypoziomowane i zapewniać stabilne podparcie kontenera co najmniej w jego czterech narożnikach. W przypadku wyposażenia sanitarnego chociaż bywają kontenery wyposażone we własny zbiornik (ale są to raczej mało dostępne i mało wydajne rozwiązania) to raczej należy przewidzieć podłączenie ich do tradycyjnej sieci wodno-kanalizacyjnej, o czym należy pamiętać podczas przygotowywania placu pod zaplecze.