Wybieramy najlepszy rodzaj pleksi

Polimetakrylan metylu, czyli inaczej pleksi jest to materiał otrzymywany dzięki procesowi polimeryzacji rodnikowej albo anionowej. Kształtowanie tworzywa przebiega poprzez obróbkę termoplastyczną z wykorzystaniem granulatu polimerowego podczas zastosowania wtrysku substancji. Co warto wiedzieć jeszcze na temat pleksi oraz jej zastosowania? Jakie są zalety tego materiału?

Nowoczesne wykorzystania pleksi

plexiDostępne na rynku pleksi są to tworzywa sztuczne. W swojej pierwotnej formie jest to materiał bezbarwny, sztywny, ale i termoplastyczny. Umożliwia to obróbkę mechaniczną oraz odpowiednie ukształtowanie materiału. Innymi nazwami, pod jakimi znany jest ten materiał to między innymi szkło akrylowe, szkło organiczne czy plexiglas. Możliwe jest uzyskiwanie pleksi w chłodzonych firmach, co umożliwia uzyskiwanie materiału w postaci bloków, prętów oraz płyt. Ich grubość może osiągnąć nawet 300 mm. Płyty te mogą mieć połysk lub pozostać matowe. Istnieją bardzo różnorodne zastosowania plexi. Jest to materiał popularny w wielu gałęziach przemysłu, ze względu na swoje szczególne właściwości. Tworzywo to wyróżnia się sporym poziomem przezroczystości. Dodatkowo jest to materiał odporny na działanie promieniowania ultrafioletowego. Dzięki temu nie zachodzi proces żółknięcia wywoływany emisją ultrafioletu. Pleksi ma doskonałe właściwości termoplastyczne, które powodują łatwość obróbki mechanicznej, jak i możliwość dowolnego kształtowania. Należy pamiętać, iż maksymalną temperaturą użytkowania jest osiemdziesiąt stopni, natomiast w temperaturze 115 stopni Celsjusza materiał mięknie. Tworzywo to ma niską temperaturę depolimeryzacji, dzięki czemu łatwo poddaje się recyklingowi. Jest to również materiał wytrzymały na rozciąganie i ściskanie, co pozwala na użytkowanie tego materiału w różnym zakresie. Za wadę uznaje się niską twardość materiału, w efekcie czego płyty nie są odporne na zarysowanie, co jest szczególnie widoczne na błyszczących wyrobach.

Ze względu na wyjątkowe właściwości pleksi jest wykorzystywana w różnych dziedzinach. Stosuje się ją do tworzenia zadaszeń oraz świetlików, a także do produkcji okien czy szyb, reflektorów oraz owiewek. Dzięki wytrzymałości pleksi stosowana jest do produkcji drobnych elementów użytkowych i elementów urządzeń takich jak podzespoły, osłony czy aparatura optyczna. Zastosowanie jest więc bardzo szerokie.