Sprzęt do treningu siłowego

Karnet na siłownię to wyposażenie portfela wielu osób, które cenią sobie zdrowie fizyczne i dobrą kondycję ciała. Chodzenie do klubu fitness wcale nie oznacza bycia osiłkiem na sterydach – w dzisiejszych czasach mnóstwo czasu spędzamy przed ekranem monitora, a nasza aktywność jest bardzo niska, dlatego kilka minut na bieżni czy intensywny trening siłowy pozwala na zachowanie balansu między siedzącym trybem życia i ruchem. Siłownie obfitują w różnego rodzaju wyposażenia – przyjrzyjmy się najpopularniejszym z nich.

Jakie sprzęty mamy na siłowni?

profesjonalny sprzęt na siłownięPodstawowym narzędziem wykorzystywanym w treningu siłowym jest gryf z obciążeniem, czyli sztanga. Metalowy drążek wraz z żeliwnymi krążkami pozwalają na wykonanie wielostawowych ćwiczeń rozbudowujących mięśnie klatki piersiowej, grzbietu i ramion, a także pośladków i ud. Podstawowym ćwiczeniem, do którego używa się sztangi jest martwy ciąg, a także przysiad. Bardzo pomocne są też hantle, czyli mniejsze odpowiedniki sztangi, które z powodzeniem utrzymamy w dłoni – do wyboru mamy różne warianty o obciążniku stałym, oraz te ze zmiennym ciężarem. Wiele serii wymaga dodatkowego elementu w formie ławeczki, dzięki której będziemy w stanie wykonać wyciskanie, wiosłowanie czy rozpiętki. Te podstawowe akcesoria wystarczą do wykonania kompleksowego treningu, jednak profesjonalny sprzęt na siłownię to też maszyny przeznaczone do trenowania określonych partii mięśniowych. Przyrządy dzielimy na trzy grupy w zależności od rodzaju obciążenia – na wolne ciężary, na stosy oraz hydrauliczne. Działanie poszczególnych urządzeń jest podobne bez względu na formę balastu, jednak warto wiedzieć które maszyny stworzono do rozbudowywania klatki piersiowej, a które do mięśni brzucha. Wyciąg górny znakomicie sprawdzi się w treningu mięśni grzbietu i barków, suwnica jest idealnym rozwiązaniem do treningu nóg i pośladków, a twister i ławka rzymska to wspaniałe przyrządy do rozbudowania głębokich mięśni brzucha.

Wyposażenie poszczególnych siłowni różni się między sobą, jednak w każdej znajdziemy podstawowe urządzenia dedykowane do trenowania wielostawowego lub do określonych partii mięśniowych. Warto z nich korzystać, ponieważ dzięki nim łatwiej będzie nam wykonać prawidłowe ćwiczenia i nie nabawić się kontuzji.