Funkcjonalna kontrastowa kostka

W rozwoju dzieci duże znacznie ma różnorodność bodźców, które są im dostarczane. Dla najmłodszych dzieci bodźcami staje się niemalże wszystko z czym mają kontakt, ponieważ wszystko jest nowe. Od same urodzenia dzieci widzą, ale bardzo słabo i to na dodatek jedynie w barwach kontrastowych, zatem trzeba to wziąć pod uwagę przy wyborze zabawek.

Co posiadają kostki kontrastowe?

nowoczesna kontrastowa kostkaWczesna edukacja jest szalenie istotna dla rozwoju dziecka, ponieważ w pierwszych latach życia tworzy się największa ilość neuronów w mózgu dziecka. To, co dziecko się nauczy w tym okresie, zostanie z nim na całe życie. Dlatego też wielu rodziców poświęca maluchom w tym okresie sporo czasu, który przeważnie spędzają na zabawie. Mogłoby się wydawać, że z niemowlakiem niewiele nie zrobimy, ale to tylko pozory, ponieważ on błyskawicznie się uczy. Samo pokazywanie zabawki stymuluje jego wzrok do rozwoju. Dziecko chce ją dosięgnąć i chwycić do rączek, przez co ćwiczy mięśnie. Z czasem będzie ćwiczyć paluszki i dłonie, aby sprawnie chwytały przedmioty znajdujące się w ich zasięgu. Nowoczesna kontrastowa kostka będzie idealną zabawką dla niemowlaków. Przede wszystkim dominującym kolorem w niej jest czarny i biały, ponieważ przez pierwsze miesiące życia maluch dostrzega tylko takie barwy. Z czasem jego wzrok się rozwinie i będzie wyraźnie widzieć także inne kolory takie jak niebieski, czerwony, zielony czy żółty. Kotki kontrastowe bardzo często mają doszyte do brzegów kolorowe tasiemki, grzechotki, kółeczka czy gryzaki, które przyciągają uwagę niemowlaka i uczą go koncentracji. Nowoczesne kostki mają nie tylko gładkich ścian, ale mogą być w paski lub kropki czarno – białe, a także mogą mieć różnorodną teksturę. Takie powierzchnie dostarczą maluchowi różnych doznań sensorycznych, które wpłyną na jego rozwój.

Dla bardzo małych dzieci każdy przedmiot może być świetną zabawką, ponieważ jest im nieznany, a przez to ciekawy. Jednak trzeba pamiętać, że musi on być bezpieczny, bo maluchy od pewnego okresu wszystko będą wsadzać do buzi, aby zbadać go oralnie. W tym okresie kostki kontrastowe są niemalże niezastąpione. Można ją maluchowi pokazywać, obracać, wkładać do rączek odstające elementy, jeżeli nie potrafi jeszcze chwytać, a kiedy jest starsze, to samo będzie się nią bawić.