Rodzaje drewna konstrukcyjnego

Pośród wielu różnych materiałów konstrukcyjnych, to drewno nadal cieszy się niesłabnąca popularnością. Wynika to przede wszystkim z faktu, że w naszym kraju łatwo można kupić ten materiał, w bardzo atrakcyjnej cenie. Czym jednak kierować się przy wyborze tego surowca?

Gdzie kupić dobre drewno konstrukcyjne?

drewno konstrukcyjne z sanokaNa przestrzeni ostatnich latach nadal niesłabnąca popularnością cieszyło się drewno jako materiał konstrukcyjny. Jak się bowiem okazuje, drewno konstrukcyjne z sanoka może się pochwalić bardzo dobrym stosunkiem ceny do jakości. Drewno konstrukcyjne powstaje na skutek odpowiedniej obróbki drewna sosnowego, świerkowego, jak również drewna z paru gatunków drzew liściastych. Jego obróbka polega na suszeniu, naturalnym, jak i mechanicznym, dzięki czemu wilgotność tego drewna spada do wartości około 15-18%. W ten sposób powstaje surowiec, który ma bardzo niska wagę, ale jednocześnie dużą sprężystość i wytrzymałość. Drewno konstrukcyjne nie jest surowcem jednorodnym i dostępne jest w wielu różnych rodzajach. Każdy z nich ma swoje określone zalety, jak również zastosowania. Na przykład, drewno klejone wyróżnia się bardzo niezwykłą giętkością. Co więcej, jest to najbardziej odporny na ogień gatunek drewna spośród wszystkich aktualnie dostępnych. W kontakcie z ogniem, zniszczeniu ulega jedynie najbardziej wierzchnia warstwa tego drewna, gdy cała konstrukcja pozostaje nienaruszona. To sprawia, że drewno klejone znajduje dla siebie wiele zastosowań, nie tylko w branży budowlanej. Kolejnym ciekawym rodzajem surowca tego typu jest drewno oznaczone symbole C24. Jest to drewno, które wytwarzane jest z wysuszonego do wartości 18% i pociętego drewna sosnowego lub świerkowego. Jego główną zaletą jest najlepszy stosunek masy, która jest bardzo niska, do wytrzymałości. Dlatego ta klasa drewna konstrukcyjnego jest wykorzystywana na przykład do budowy domów szkieletowych. Wytwarzana jest z niego także na przykład więźba dachowa i wiele innych elementów konstrukcyjnych. Drewno to jest bowiem niezwykle wytrzymałe.

Drewno mimo upływu lat, jest nadal bardzo popularnym surowcem. Korzysta się z niego podczas różnego rodzaju inwestycji. Jego cecha charakterystyczną jest bardzo niska waga połączona z wysoka wytrzymałością. Znane są również rodzaje tego surowca, które są w wysokim stopniu odporne na ogień.