Profesjonalne wydruki 3D

Drukarki 3D należą do osiągnięć technicznych, które w ostatnich latach przyciągały wiele uwagi i które dały wizjonerom szczególne nadzieje na przyszłe rewolucyjne możliwości w dziedzinie produkcji. Ale wielu laików wciąż się zastanawia: jak właściwie działa drukarka 3D? Poniższe wiersze powinny dostarczyć pewnych informacji na ten temat.

Jaką drukarkę 3D wybrać?

drukarka 3d filamentDrukarka 3D jest urządzeniem, które stosuje się sposób nanoszenia materiału warstwa po warstwie w celu utworzenia trójwymiarowego obiektu. Podczas budowy często zachodzą również chemiczne lub fizyczne procesy topienia lub utwardzania. Jeśli kogoś interesuje drukarka 3d filament to podstawa każdej pracy. Jednostką konstrukcyjną docisku steruje komputer, na którym z góry tworzony był plan konstrukcyjny przedmiotu obrabianego do wykończenia. Nowoczesne drukarki 3D wykorzystują zarówno materiały płynne, jak i stałe, czasem nawet włókna z produktów ubocznych, które odpadają podczas procesów produkcyjnych. W praktyce stosuje się głównie różne tworzywa sztuczne, żywice syntetyczne, metale i ceramikę. Obecnie drukarki 3D są używane głównie w przemyśle lub w instytucjach badawczych. Mniejsze urządzenia są teraz również w prywatnych gospodarstwach domowych. Użytkownicy produkują głównie figurki, mniejsze naczynia czy zabawki. Początki druku 3D sięgają wczesnych lat 80-tych XX wieku, a po pierwszych krokach rozwojowych pierwsze urządzenie, na którym bazuje dzisiejsza technologia drukarek 3D, zostało wprowadzone na rynek w 1988 roku.

Proste urządzenia można teraz kupić już za kilkaset dolarów, profesjonalne urządzenia w przemyśle kosztują kilka tysięcy, jeśli nie dziesiątki lub setki tysięcy. Na pytanie jak działa drukarka 3D Nie można udzielić pełnej odpowiedzi, ponieważ w sumie istnieją cztery różne procesy. Cechą wspólną wszystkich poniższych procesów jest jednak to, że filament 3D jest nakładany na blat i składany warstwa po warstwie.