Skuteczne uprawianie truskawek

Truskawki są bardzo specyficznymi roślinami, gdyż przy naprawdę niewielkich rozmiarach mają dorodne owoce i to w dużych ilościach. Nie powinniśmy traktować tego jednak jako absolutne pewnik, bo takie efekty uzyskamy, tylko jeżeli uprawę truskawki poprowadzimy w sposób profesjonalny i to dosłownie przez cały rok. W praktyce praca przy czymś takim nie kończy się bowiem zaraz po zbiorach, gdyż truskawka jest rośliną wieloletnią. Dla porządku, jeżeli rzeczywiście się tym interesujemy, powinniśmy rozpocząć zdobywanie informacji od procesu sadzenia.

Co musimy wiedzieć o truskawce?

uprawa truskawek polskichJest ona przede wszystkim rośliną o bardzo zróżnicowanych wymaganiach pokarmowych i nie tylko. Różnice pomiędzy poszczególnymi gatunkami truskawek możemy obserwować oczywiście w tym, jak musimy się nimi opiekować, żeby wydawały duże plony. Czasami są one jednak widoczne również wizualnie na przykład po rozmiarze liści czy innych tego typu szczegółów. Uprawa truskawek polskich wymaga sadzenia ich w odpowiednich odstępach. Te odstępy zależą jednak nie tylko od ostatecznych rozmiarów, jakie osiągną poszczególne krzaki, ale również od tego, jakie maszyny mamy zamiar wykorzystywać na naszej plantacji. Ważną pracą w takim miejscu będzie nawożenie i podawanie odżywek pod różnymi postaciami. Chemicznie lub mechanicznie musimy się regularnie z takiego miejsca pozbywać wszelkich chwastów, czyli niechcianych gatunków roślin. Konieczne może być poza tym odcinanie nadmiernej liczby pędów pochodzących od macierzystych krzaków truskawek. Ten zabieg ma bowiem sprawić, że zdecydowanie więcej substancji odżywczych będzie skierowanych do kwiatów i późniejszych owoców.

Niektórzy plantatorzy pozwalają sobie także na sztuczne metody zapylania kwiatów, ale nie jest to zabieg tak konieczny szczególnie, wtedy gdy truskawki nie znajdują się pod żadnymi okryciami. Przykrywanie niektórych gatunków może być konieczne, wtedy gdy nadchodzi ostra zima lub wiosenne przymrozki. Tak uprawianym truskawkom zawdzięczamy naprawdę piękne i zdrowe owoce, które mogą być dodatkiem do różnych potraw lub znakomitym daniem bez niczego. Duży zakres zastosowań truskawki wynika między innymi z niepowtarzalnego wyglądu i innych ważnych właściwości takich jak, chociażby aromat i tym podobne.