Zastosowanie włókien stalowych

Beton jest powszechnie uważany za jeden z najbardziej wytrzymałych i solidnych materiałów budowlanych. Dlatego też to właśnie z betonu tworzy się te konstrukcje, które maja się wyróżniać jak największą wytrzymałością. Warto pamiętać jednak, że każdy element wykonany z betonu wymaga dozbrojenia.

Zalety włókien stalowych

włókna staloweBeton jest bardzo często wykorzystywany do tworzenia tych konstrukcji, które przede wszystkim maja się wyróżniać wytrzymałością. Oczywiście jednak, jak każdy zapewne wie, aby tak było beton musi być dodatkowo dozbrojony. Najczęściej do zbrojenia betonu we współczesnych czasach wykorzystywane są włókna stalowe. Do tej pory do zbrojenia wykorzystywano takie metody jak na przykład stalowe siatki. Ich dużą wadą był jednak fakt, że wzmacniały beton jedynie na jego powierzchni. Tym samym utworzona z betonu posadzka była wzmocniona i odporna jedynie na powierzchni, tymczasem jej głębsze warstwy łatwo ulegały różnym uszkodzeniom wraz z upływem czasu. Stosowanie włókien stalowym w przypadku tego typu konstrukcji ma wiec większy sens, gdyż zapewnia równomierne dozbrojenie posadzki czy też innego elementu. Takie włókna dodaje się w momencie przygotowywania zaprawy dlatego też istnieje duża szansa, że są one równomiernie rozmieszczone w niemal każdej warstwie wylewanej zaprawy. Dzięki temu beton jest bardzo równo równomiernie rozbrojony, od jego powierzchni, a po najgłębsze warstwy. Co więcej, włókna stalowe używane do zbrojenia betonu dają mu odporność na znacznie większa ilość czynników, niż ma to miejsce w przypadku siatek czy też prętów. Zbrojony przy pomocy stalowych włókien beton jest więc odporny nie tylko na obciążenia natury mechanicznej, ale także i na zmiany temperatury. Dzięki temu utworzona z tak zbrojonego betonu posadzka czy też chodnik nie ulegnie wycieraniu ani nie będzie pękać nawet pod wpływem ekstremalnych zjawisk pogodowych. Wszystko to sprawia, że obecnie włókna stalowe wyparły już niemal całkowicie inne sposoby zbrojenia, takie jak siatki czy też pręty stalowe.

Bardzo wiele konstrukcji jest opartych o elementy wykonane z betonu. Beton należy bowiem do materiałów uważanych za te najbardziej odporne i solidne. Oczywiście aby tak było, beton musi być wcześniej odpowiednio dozbrojony, najlepiej jak najbardziej równomiernie.