Wygodne siodło to połowa sukcesu

Doświadczeni jeźdźcy doskonale wiedzą, czym jest zmęczenie i ból spowodowane długą, intensywną jazdą konną. Wygodne, dobrze dopasowane siodło, najlepiej uznanej marki, to kwestia, której nie można bagatelizować, jeśli chcemy czuć się możliwie jak najbardziej komfortowo w trakcie jazdy.

Co nieco o siodle w jeździectwie

siodła do jazdy konnejKażde siodło dobiera się według indywidualnej budowy konia oraz wykonywanej aktywności. Istnieją na przykład siodła rajdowe, skokowe oraz dziecięce, dla najmłodszych jeźdźców, dopiero rozpoczynających naukę. Panie preferujące suknie, powinny zainteresować się tak zwanym siodłem damskim, które umożliwia trzymanie obu nóg po jednej stronie grzbietu konia. Dobrej jakości siodło to nie tylko kwestia wygodnej jazdy. Właściwie dopasowane i przywiązane, umożliwia jeźdźcowi prawidłowe manewrowanie ciałem podczas skrętów i skoków. Oddziałuje ono także na kręgosłup konia. Nieprawidłowo założone lub niespełniające wymogów zwierzęcia, może doprowadzić do uszczerbku na jego zdrowiu. Źle umocowane, powoduje również rany i obtarcia na skórze, a to z kolei prowadzi do złego samopoczucia konia, wzbudza niechęć do współpracy, demotywuje, a niekiedy może wywołać w nim agresję. Zanim zaczniemy samodzielnie oporządzać naszego rumaka i regularnie współpracować ze zwierzęciem, poświęćmy możliwie jak najwięcej czasu na naukę mocowania sprzętu na jego ciele oraz zaczerpnijmy wiedzy na temat właściwego doboru asortymentu. Regularnie sprawdzajmy ceny produktów, porównujmy producentów, przeglądajmy fora jeździeckie, by być na bieżąco z rynkiem towarów. Siodła do jazdy konnej są na tyle popytowym towarem, że bez problemu dobierzemy odpowiedni rodzaj i markę, a najlepsze z nich zamówimy przez internet. Bądźmy zorientowani, które firmy są warte zainteresowania i kupna ich towaru. Inwestujmy w sprzęt sprawdzony, pewny i uznany, a jeśli chcemy eksperymentować, to upewnijmy się, że nie zejdziemy poniżej wyznaczonych przez siebie standardów, do których przywykł nasz rumak. Nie wahajmy się wybierać produktów droższych, jeśli możemy sobie na nie pozwolić. Lepsze siodło, uzda czy popręgi z wyższej półki nie są oznaką zbytecznej ekstrawagancji, lecz wyrazem troski o naszego pupila. Koń jest inwestycją, która się zwróci, zarówno w sukcesach na torze wyścigowym, jak i w zadowoleniu oraz wdzięczności tej wspaniałej istoty.

Pasja do jeździectwa to zobowiązanie i odpowiedzialność, które wymagają od nas zaangażowania i czasu. Tak, jak muzyk musi być na bieżąco z modelami nowych instrumentów i efektów dźwiękowych, tak jeździec musi interesować się akcesoriami dedykowanymi jego dziedzinie. Będąc na czasie oraz mając swojego zaufanego dostawcę, droga do sukcesu będzie jeszcze bliżej.