Sprawdzone sposoby na kolkę niemowlęcą

 

Nawet co drugi noworodek w 2-3 tygodniu życia wykazuje objawy kolki. Jej rozpoznanie jest dla rodzica bardzo łatwe ze względu na płacz, który nie mija po przystawieniu do piersi oraz zapewnieniu czystej pieluszki. Do tego często dochodzi prężenie się dziecka oraz prostowanie przez niego nóżek. Taki stan może występować codziennie i trwać od kilkunastu minut aż do kilku godzin. 

Jak poradzić sobie z kolką u niemowlaka?

co na kolkę dla niemowlakaPodczas występowania objawów kolki niemowlęcej najczęstszym odruchem rodzica jest wzięcie dziecka na ręce. Jest to o tyle poprawny sposób na złagodzenie bólu, że zapewnia bliskość mamy lub taty, a co za tym idzie, daje poczucie bezpieczeństwa. Fizjoterapeuci polecają, aby ułożyć dziecko na przedramieniu, z nóżkami i rączkami swobodnie zwisającymi lub ułożyć malca na ramieniu, podpierając pupę ręką. Taka pozycja powinna pomóc. Doświadczeni rodzice, zapytani co na kolkę dla niemowlaka zastosować, odpowiadają często, żeby wykorzystać ciepłe okłady. Można kupić w aptece specjalny termofor z pestek wiśni lub wykorzystać  wyprasowaną gorącym żelazkiem pieluszkę. Rodzice kilkorga dzieci, polecają także proste ćwiczenia, jak uginanie nóżek noworodka leżącego na plecach, tak aby uciskały brzuch. Innym znanym ćwiczeniem jest ułożenie malca na brzuchu na piłce do ćwiczeń i delikatne, spokojne bujanie, które uspokoi płaczące dziecko, a zarazem pomoże ćwiczyć mięśnie brzucha. Alternatywą dla tego rodzaju ćwiczeń jest także zalecenie, aby często odkładać niemowlę na brzuch, jak do ćwiczenia mięśni karku i brzucha. Jednak jest to sposób bezpieczny dla dzieci, które mają już wygojony pępek. Wyciszenie i pozycję kuczną, tak pomocną w przypadku kolki zapewnia także chustonoszenie. Jest to jednocześnie doskonały sposób na zapewnienie dziecku bliskości rodzica oraz odciążenie kręgosłupa mamy, który jest już naznaczony trudami ciąży i nierzadko potrzebuje pomocy.

Wielu rodziców zauważyło także poprawę stanu dziecka dotkniętego obawami kolki, że ustępują one po podaniu leków na wzdęcia. Wysoka skuteczność środków farmaceutycznych jest też potwierdzana przez położne środowiskowe. Jednak zanim niemowlakowi zostanie podany jakikolwiek lek, konieczna jest konsultacja z pediatrą, który oceni konieczność podania takiego środka.