Do czego służą kształtowniki narożne?

 

Kształtowniki nalezą do jednych z najczęściej wykorzystywanych elementów z metalu. Są one bardzo często wykorzystywane zarówno podczas remontów, wykończenia wnętrz, ale także podczas produkcji. Ich dużą zaletą jest fakt, ze są proste w montażu a ich użycie pozwala na znaczne wzmocnienie danej konstrukcji.

Jakie typy kształtowników aluminiowych znamy?

profil aluminiowy narożnyElementy wykonane z drewna, takie jak drzwi, czy też profile okienne wymagają dodatkowego wzmocnienia. W innym przypadku ich wytrzymałość może się okazać niewystarczająca. Aby je wzmocnić, najczęściej stosowany jest profil aluminiowy narożny. Element ten może pełnić funkcję bardzo skutecznej podpory dla różnych konstrukcji, szczególnie takich wykonanych w całości lub w części z drewna. Bardzo często z tego typu profili stosuje się, aby dodatkowo wzmocnić podwieszanie póki czy szafki, zwiększyć ich obciążenie i zmniejszyć ryzyko ich odpadnięcia ze ściany. Analogicznie profile albuminowe narożne są stosowane w przypadku antresoli czy też schodów podwieszanych, gdzie również takie kształtowniki mogą znacząco zwiększyć dopuszczalny poziom obciążenia takich konstrukcji naściennych. Szczególną popularnością cieszą się te kształtowniki, które wykonano z aluminium. Wynika to z faktu, że są one bardzo lekkie, przez co nie powinno być żadnych problemów z ich zamontowaniem. Dodatkowo, takie profile są jednocześnie bardzo wytrzymałe, co jest bardzo pożądaną właściwością. Zachowują one podwyższoną odporność na korozję, co jest szczególnie istotne, gdy zamierzamy je stosować w pomieszczeniach o dużym poziomie wilgotności względnej powietrza. Oczywiście wpływa to również pozytywnie na wytrzymałość i żywotność konstrukcji wzmocnionych przy pomocy takich kształtowników. Warto podkreślić, że początkowo profile aluminiowe narożne były używane tylko przez profesjonalistów. Z czasem, ich cena zaczęła systematycznie się obniżać oraz trafiły one do marketów budowlanych i sklepów internetowych, przez co obecnie mogą z nich korzystać także osoby prywatne.

Aby wzmocnić konstrukcje wykonane z drewna, takie jak półki naścienne czy szafki, bardzo często używa się kształtowników. Te niewielkie elementy z aluminium, pozwalają zwiększyć możliwe obciążenie takiego elementu. Są one dostępne w różnych wersjach, różniących się głównie kształtem.