Jak wytwarza się stal 38hmj?

Trudno sobie wyobrazić dynamiczny rozwój przemysłu bez stali. Jest to surowiec cechujący się przede wszystkim bardzo dużą wytrzymałością, ale także i bardzo dużym zróżnicowaniem wewnętrznym. Jednym z częściej wykorzystywanych rodzajów stali jest stal chromowo-molibdenowa.

Zalety stali do hartowania

stal 38hmj do hartowaniaObecnie w różnego rodzaju procesach produkcyjnych wykorzystuje się co najmniej kilkadziesiąt różnych rodzajów stali. Nowe gatunki stali powstają zazwyczaj poprzez łączenie tego surowca w stanie surowym z innego rodzaju związkami chemicznymi. W ten sposób powstaje zupełnie nowy gatunek stali, którego właściwości mogą znacznie odbiegać od tych, z którymi może kojarzyć się nam stal. Może to być na przykład zwiększona wytrzymałość na ścieranie, wysokie temperatury czy też kontakt z rozgrzanym smarem. Przykładem takiego gatunku stali o unikalnych właściwościach jest stal 38hmj do hartowania. Oprócz jej unikalnych właściwości, warto zapoznać się z procesem wytwarzania tego gatunku stali. Otóż stal ta powstaje poprzez proces azotowania, który to polega na nasycaniu wierzchniej powierzchni wyrobu ze stali atomami azotu. Wnikają one następnie bardzo głęboko w strukturę stali, wypełniając wszystkie przerwy, które stal naturalnie posiada. W ten właśnie sposób powstaje opisywany rodzaj stali. Kluczowe w kwestii powstawania stali 38hmj jest połączenie tego surowca w stanie surowym z odpowiednimi związkami chemicznymi, w tym przypadku z chromem i molibdenem. W ten sposób powstały rodzaj stali wyróżnia się przede wszystkim znacznie zwiększoną odpornością na różnego rodzaju obciążenia, świetnie nadaje się także do hartowania. Stal ta jest także bardzo wysoce odporna na następstwa kontaktu elementów ze stali z niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Duża wytrzymałość na obciążenia natury mechanicznej sprawia zaś, że stal 38hmj jest powszechnie wykorzystywana do tworzenia takich konstrukcji jak bramy czy też ogrodzenia. Aby łatwej użyć tej stali w takich zastosowaniach, najczęściej sprzedaje się ją w postaci prętów.

Stal jest podstawowym surowcem produkcyjnym, który cieszy się obecnie ogromną popularnością. W tej chwili znanych jest wiele różnego rodzaju gatunków stali, które mocno różnią się miedzy sobą właściwościami. Stąd też tak szerokie zastosowania tego surowca w produkcji.