Do czyszczenia elewacji zamówiłem firmę

Jestem bardzo szczęśliwym posiadaczem domu jednorodzinnego, który jest domem naprawdę zabytkowym. Ma już ponad sto lat i cały czas wygląda równie pięknie jak na starych fotografiach. Oczywiście w środku panuje nowoczesność, ale wszystko musiałem uzgadniać z miejskim konserwatorem zabytków. W każdym razie chodzi mi o to, że wielkim wyzwaniem jest czyszczenie elewacji w takim domu zabytkowym. Tym bardziej, że działając zgodnie z prawem nie wolno jest niczego uszkodzić ani naruszyć.

Elewacja wymaga specjalistycznego czyszczenia

czyszczenie elewacji w krakowieMój dom jest wyjątkowy, ponieważ nie ma takiego drugiego w promieniu kilkudziesięciu kilometrów od mojego. Elewacja jest wykonana z cegły i oczywiście jest to oryginalna elewacja sprzed ponad stu lat. Wiadomo, że chociażby raz na kilka lat wymaga ona dokładnego czyszczenia. A w takim domu wszystko musi być przeprowadzone pod nadzorem konserwatora zabytków. I dlatego właśnie korzystam z usług firmy oferującej specjalistyczne czyszczenie elewacji w Krakowie. Firma ta specjalizuje się w czyszczeniu zabytkowych elewacji z cegły, czyli dokładnie takiej jaka jest w moim domu. Przy czym nie jest to zwykłe czyszczenie jakie wykonuje się w domach o podobnej elewacji, ale wybudowanych w niedalekim okresie czasu. Tutaj wszystko musi zostać wykonane bardzo delikatnie i starannie, ponieważ będąc właścicielem domu zabytkowego trzeba się stosować do norm podyktowanych przez konserwatora. Dzisiaj – na szczęście – nie jest najmniejszym problemem wyczyszczenie zabytkowej elewacji. Wystarczy jedynie wynająć firmę, która się na tym zna i robi to w porozumieniu z odpowiednim nadzorcą takiej zabytkowej nieruchomości. Ja taką firmę zatrudniałem ostatnio dwa lata temu, więc na razie mam przynajmniej dekadę spokoju od jakiegokolwiek czyszczenia. Bo wbrew pozorom stare cegły są chyba bardziej odporne na zabrudzenia od tych nowoczesnych.

W moim mieście działa kilka firm, które zajmują się czyszczeniem i myciem elewacji, ale tych o charakterze zabytkowym. To nie jest takie proste, bo na wszystkie takie działania trzeba mieć zgodę konserwatora zabytków. Dopiero po jej uzyskaniu można skorzystać z usług firmy zajmującej się czyszczeniem elewacji. Na szczęście w moim domu takie czyszczenie będzie miało miejsce po raz kolejny za kilka lat.