Czym jest badanie KTG?

 

Badanie KTG polega na monitorowaniu akcji serca płodu oraz zapisie skurczów mięśnia macicy. Dzięki niemu możliwa jest identyfikacja potencjalnych zagrożeń dla dziecka oraz jego matki. Jest więc ono jednym z najważniejszych narzędzi, które pozwala na monitorowanie przebiegu ciąży. Jest ono badaniem nieinwazyjnym i polega na umieszczaniu na brzuchu kobiety dwóch pasów z czujnikami. Jako że jest to badanie niezwykle istotne, ogromną rolę odgrywa wysokiej jakości sprzęt.

Badanie kardiotokograficzne oraz rola odpowiedniego sprzętu

dobry aparat KTGDo monitorowania akcji serca płodu wykorzystywany jest dobry aparat KTG, który pomaga w opiece przedporodowej. Poszczególne aparaty KTG różnią się między sobą niektórymi parametrami. Najważniejszy z nich stanowi zakres monitorowania parametrów płodu. Dzięki wysokim zakresom wyniki przeprowadzonego badania są rzetelne. Mimo że ceny aparatów są wysokie, warto wybrać urządzenie, które posiada możliwość archiwizacji danych. Wówczas w każdej chwili zapis wraz z analizą może zostać wydrukowany w każdej chwili, a następnie wysłany pacjentowi. W skład aparatu KTG wchodzi również wbudowany akumulator oraz głowica mająca swoje zastosowanie w przypadku ciąż bliźniaczych. Jest ona niezwykle ważnym elementem, szczególnie że wiele kobiet boryka się z problemem odnalezienia gabinetu, który posiada tego typu sprzęt. Samo badanie KTG składa się z dwóch elementów, którymi są tokografia oraz kardiografia. Pierwszy z nich polega na mierzeniu skurczy macicy, drugi z kolei na mierzeniu tętna u dziecka. Aparat ten pozwala więc na wykrycie zbyt wysokiego tętna u malucha bądź skurczów porodowych. Samo badanie przeprowadzane jest w okolicach przewidywanego terminu porodu oraz w trakcie jego przebiegu. Można je również wykonać wcześniej jeśli istnieją ku temu wskazania. Kardiotokografia trwa około 30 minut, jeśli jednak pojawią się niepokojące sygnały może zostać wydłużona do 60 minut.

Jako, że badanie KTG pojawia się w końcówce ciąży, zwykle jest to w okolicach 38 tygodnia. W miarę zbliżania się do dnia porodu częstotliwość badania wzrasta, może zostać ono wykonywane nawet co 2-3 dni, aż do momentu rozwiązania. Ważną informacją dla kobiet jest finansowanie badania przez fundusz zdrowia, co oznacza, że jest ono dla nich w pełni bezpłatne.