Piżama dla małego dziecka

 

Dzieci od urodzenia aż do około dwóch, trzech, a nawet czasem czterech lat, chodzą w pieluszkach, gdyż nie umieją jeszcze kontrolować swoich potrzeb fizjologicznych. Z tego względu muszą być ubierane w odpowiednią odzież, która będzie uwzględniała ten fakt, czyli będzie odpowiednio luźna. Maluchy na co dzień są ubierane w body, a do spania rodzice zakładają im pajacyki.

W czym śpią niemowlęta?

piżama niemowlęca pajacNoworodki nie potrafią się jeszcze przewracać z boku na bok, ani przemieszczać w łóżeczku, ale za to mają częste ruchy niekontrolowane górnych i dolnych kończyn. Niemowlaki natomiast powoli zaczynają uczyć się świadomie przewracać i późniejszym okresie bez problemów mogą się samodzielnie odkryć w łóżeczku. Jeżeli będą odkryte, to mogą zmarznąć, więc trzeba to wziąć pod uwagę, ubierając malucha do snu. Piżama niemowlęca pajac jest najlepszym wyborem dla małych dzieci, bo zakrywa całe ich ciało, pozostawiając odkryte jedynie rączki i głowę. W sprzedaży znajdziemy pajacyki ze ściągaczami u nogawek lub całe zabudowane ze stópkami. W takiej piżamie maluszek na pewno nie zmarznie, nawet kiedy się odkryje. Pajacyki są najczęściej uszyte z miękkiej bawełny, a zapięcia mogą stanowić zatrzaski lub zamek błyskawiczny. W zależności od pory roku, znajdziemy piżamki niemowlęce wykonane z cienkiej bawełny lub modele z podszewką. Na pewno są one lepsze od zwykłych spodenek i koszulki, bo maluch może się odkryć i zmarznie w okolicach krzyża lub brzuszka. Dla starszych dzieci taka piżama w formie pajacyka nie jest już potrzebna, tym bardziej, że nie noszą one już pieluszek. W zależności od płci dziecka, rodzice mogą kupić pajacyki dla niemowlaka w kolorach dla dziewczynek, czyli różowe lub dla chłopców w odcieniach czerwieni, błękitu czy granatu. Poza kolorem i modele, warto zwracać uwagę na skład materiału, który powinien być tylko bawełniany.

Oczywiście kiedy jest gorąco, to niemowlęta mogą spać w samych pieluszkach, ale kiedy temperatura spada, to lepiej zakładać maluszkom piżamki, które zabezpieczą ich ciało przed ewentualnym zmarznięciem. Każda mama powinna mieć w zapasie przynajmniej dwie, trzy pary pajacyków, które będą służyły do spania na zmianę. Nie są one drogie, bo kosztują niewiele więcej niż zwykłe body. Zawsze mają długie rękawy i rozpięcie wzdłuż ciała.