Jakie rodzaje sztukaterii wyróżniamy?

 

Jeżeli zależy nam na dodaniu naszym wnętrzom nuty staroświeckiej elegancji, powinniśmy zainteresować się takimi sposobami ich ozdoby, jak bogato zdobione listy przy-sufitowe czy gzymsy. Stosowanie ich w odpowiedniej ilości może znacznie podnieść atrakcyjność wnętrz, ale bardzo ważne jest, aby nie przesadzać i nie stosować zbyt dużo ozdobnych elementów tego typu.

Gdzie można kupić wysokiej jakości sztukaterie?

sztukateria GdańskIstnieje kilka różnych sposobów na ozdobienie wnętrz naszego domu czy mieszkania, ale jednymi z popularniejszych obecnie są te, które nadają wnętrzom nieco staroświeckiego wyglądu. Do tych celów szczególnie nada się sztukateria Gdańsk jest tym miastem, gdzie takie metody ozdabiania wnętrza są szczególnie popularne. Sztukateria swój początek bierze z okresu baroku, gdzie ten sposób wykończenia wnętrz był niezwykle popularny. Przede wszystkim stosowane w tym okresie były lekkie i łatwiejsze do wykonania elementy ozdobne ze stiuku, które szybko wyparły drogie i czasochłonne w wykonaniu, kamienne rzeźby. W obecnych czasach zamiast stiuku do wytwarzania elementów sztukateryjnych wykorzystuje się gips ceramiczny lub też różnego rodzaju tworzywa sztuczne, szczególnie do tych elementów które muszą zachować pewną elastyczność. Taki sposób wykończenia sztukaterii powoduje, że jej montaż w porównaniu do czasów przeszłych, jest dużo prostszy i zazwyczaj wymaga jedynie przyklejenia specjalnym klejem. Wszelkie szpary czy inne niedoskonałości tego sposobu montażu są zaś usuwane za pomocą farby akrylowej, a następnie warstwy farby ściennej. Dzięki temu z tego rodzaju ozdabianiem wnętrz poradzi sobie każdy, bez konieczności wzywania ekipy remontowej. Do sztukaterii można zaliczyć takie rodzaje ozdób ściennych jak listwy przy-sufitowe, przypodłogowe, płaskie listwy naścienne i tym podobne elementy. Odrębna kategorię stanowią elementy dekoracyjne takie jak rozety, portale, pilastry czy kolumny. Wszystkie produkty sztukateryjne cechują się podobnymi właściwościami, to jest niewielką wagą i prostotą montażu.

Dzięki stosowaniu elementów ozdobnych w naszych wnętrzach możemy poczuć odrobinę luksusu nawet w nowoczesnych mieszkaniach. Należy jednak pamiętać, aby nie przesadzać ze stosowaniem wszelkich naściennych elementów ozdobnych gdyż może to przynieść efekt odwrotny do zamierzonego.