Kiedy rozpocząć rehabilitację przy endoprotezie?

W ostatnich latach możemy obserwować bardzo gwałtowny rozwój fizjoterapii. Dzięki nowym regulacjom prawnym, które nadały temu zawodowi status zawodu medycznego stał się on bardziej profesjonalny. Aby nazywać się fizjoterapeutą trzeba teraz ukończyć określone studia, a także zdać wymagane egzaminy i wykazać się odpowiednią wiedzą. To sprawia, że możliwy jest szybszy rozwój fizjoterapii, bo ludzie, którzy nią się zajmują są odpowiednio wykształceni i posiadają solidne podstawy.

Zastosowanie rehabilitacji po endoprotezie

rehabilitacja endoprotezaChoć popularność fizjoterapii wciąż rośnie, to wiele ludzi nie zdaje sobie sprawy, kiedy dokładnie powinno się z niej skorzystać. W wielu przypadkach warunkiem odpowiedniego powrotu do sprawności jest bowiem nie tylko właściwie przeprowadzony zabieg chirurgiczny, ale także odpowiednia rehabilitacja Endoproteza jest jednym z takich przypadków. Jeżeli wiemy, że w naszym przypadku konieczna będzie operacja i wstawienie endoprotezy, to warto zadbać o odpowiednią fizjoterapię już przed zabiegiem. Dzięki temu wzmocnimy grupy mięśniowe, które potem bardzo pomogą nam w szybkim dochodzeniu do pełni sprawności. Dodatkowo odpowiednio przygotujemy nasze ciało, co sprawi, że regeneracja nastąpi znacznie szybciej niż to ma miejsce w wielu przypadkach. Kolejnym etapem będzie rehabilitacja bezpośrednio po zabiegu. Powinna się ona zacząć już w pierwszej dobie po jego zakończeniu. To sprawi, że nie będziemy odczuwali skutków zbyt długiego unieruchomienia. Początkowo są to delikatne ćwiczenia, ale już w ciągu pierwszych dni, ćwicząc pod okiem dobrego fizjoterapeuty, jesteśmy w stanie powrócić do samodzielnego przemieszczania się, a także niezależności w bardzo wielu czynnościach. Ważne jest jednak aby rehabilitację kontynuować minimum kilka tygodni po zabiegu, bo tylko to da nam pełne efekty, które będą trwałe i zostaną z nami na długo.

Podsumowując, jeżeli szykujemy się do zabiegu endoprotezy, to warto już przed nim skorzystać z odpowiedniej rehabilitacji. To pozwoli nam odpowiednio przygotować się do operacji, a potem szybciej wrócić do formy. Niezbędna jest oczywiście także fizjoterapia po zabiegu. Zacząć ją możemy już w pierwszej dobie, co spowoduje, że nie będziemy odczuwać konsekwencji wynikających z unieruchomienia.