Skuteczne sposoby na pchły

Gdy kot zaczyna robić się nerwowy, stale się drapie i wylizuje, powinniśmy uważnie się mu przyjrzeć. Zwłaszcza jeśli jest to kot wychodzący, jest szczególnie narażony na złapanie pcheł. Kota będącego nosicielem można rozpoznać również po pchlich odchodach, które sypią się z sierści jak czarny piasek. Po rozgnieceniu w palcach przybierają ciemnoczerwoną barwę. Jako zaalarmowani w ten sposób właściciele, powinniśmy podjąć stanowcze kroki.

Ochrona kota przed pasożytami zewnętrznymi

ochrona przeciw pchłom dla kotówJako pasożyt zewnętrzny, pchła żyje na skórze zwierzęcia, żywiąc się jego krwią. Powoduje ona niewielkie ranki na skórze żywiciela, przez które łatwo zwierzę może zarazić się przenoszoną chorobą, wytworzyć się może zakażenie bakteryjne lub grzybicze. Wiele kotów jest narażonych na reakcje alergiczne skóry, a także niedokrwistość krwi. Warto również pamiętać, że pchły nie wykazują specyficzności gatunkowej. Oznacza to, że kot może być nosicielem pchły króliczej, a człowiek psiej lub kociej. Większe natężenie pcheł można też zaobserwować latem, przy wyższej temperaturze powietrza oraz zwiększonej wilgotności. Przyspiesza to bowiem cykl wykluwania się larw z około 120 dni przy temperaturze 15 stopni do jedynie 16 dni przy temperaturze 32 stopni. Pchle jajka po złożeniu spadają ze zwierzęcia i w przypadku na przykład kotów domowych, znajdować się będą w wąskich szczelinach na podłodze. Aby ochronić swojego kota przed pchłami lub się ich pozbyć, należy zadziałać kompleksowo. Skuteczna ochrona przeciw pchłom dla kotów jest zapewniana głównie przez środki ochrony przed pasożytami zewnętrznymi. Ochronią one kota również przed kleszczami, które często atakują koty wychodzące. Warto zaopatrzyć kota w obrożę przeciw pasożytom i wykąpać go w specjalnym szamponie przeciwpchelnym. Zastosowanie aż dwóch środków z pewnością zwiększy skuteczność ich działania.

Pchły jako pasożyty przenoszą wiele groźnych chorób, przed którymi koniecznie trzeba chronić swoje zwierzęta domowe. Występują zwłaszcza w otoczeniu, gdzie jest duże natężenie zwierząt. Często więc można spotkać psy i koty z pasożytującymi pchłami na terenie gospodarstw, w których jest wiele zwierząt hodowlanych. W przypadku podejrzenia występowania pcheł najlepiej potwierdzić przypuszczenie wizytą u weterynarza i jak najszybciej podjąć odpowiednie kroki.