Materac istotą zdrowego snu

 

Zdrowy i wygodny sen to niezmiernie ważny aspekt naszego życia. Naukowcy i lekarze powtarzają, że optymalna ilość snu wynosi 8 godzin na dobę. Prawda jest taka, że każdy z nas posiada nieco inne przyzwyczajenia i predyspozycje, dlatego też ilość snu nie jest najważniejsza. Liczy się przede wszystkim jego jakość.

Czym różnią się między sobą materace?

materac 120x180Po źle przespanej nocy czujemy się bardziej zmęczeni, niż po całonocnej imprezie. Każdy z nas prowadzi nieco inny tryb życia, dlatego też różnimy się ilością przesypianych godzin, a także godzinami w jakich kładziemy się do łóżka. Jednak na jedno powinniśmy zwrócić uwagę: na jakość naszego snu. Czasem więcej potrafi zdziałać 5 godzin komfortowego i zdrowego snu, niż 10 godzin spędzonych w niewygodnej pozycji, przewracając się z boku na bok. Za jakość snu natomiast, od strony technicznej odpowiada materac. Materac, jako serce naszego łóżka, a zatem i sypialni, powinien być dopasowany indywidualnie do użytkownika. Stąd też pierwsza i najważniejsza zasada dotycząca kupna materaca: przed zakupem przetestujmy materac w sklepie. Istnieje kilka podstawowych rodzajów materacy, ze względu na technikę wykonania. Mamy do dyspozycji szeroką gamę materacy piankowych o zróżnicowanych właściwościach, w zależności od rodzaju pianki. Materace sprężynowe również przeżywają drugą młodość i nie są to już te same co kiedyś niewygodne sprężyny. Mamy też super wygodne materace lateksowe, polecane najbardziej wymagającym. Istotna kwestia to także twardość materaca. Klasa twardości powinna być dopasowana do ciężaru użytkownika, im większa waga osoby śpiącej, tym twardszy powinien być materac. Nie chodzi tu jedynie o wygodę, ale także o żywotność samego materaca, który odpowiednio dobrany posłuży znacznie dłużej. Trzeba również dopasować rozmiar do stelaża. Materac 120×180 to nietypowy rozmiar, ale dzięki dzisiejszej technologii wykonania materaców, jest możliwy do osiągnięcia. Dlatego jeśli posiadasz, lub też marzysz o posiadaniu wielkiego, niestandardowego łóżka, materac 120×180 nie będzie już stanowił problemu dla producenta. Nie tylko wymiary, ale też i sam kształt materaca może być nietypowy. Coraz częściej spotykamy łóżka okrągłe, czy w innych, dziwnych kształtach. Obecnie możemy zamówić materac w wybranym przez siebie kształcie bez większych ograniczeń.

Pamiętajmy, że o jakości materaca nie decyduje jedynie cena. Czasem równie wygodny dla nas może okazać się prosty materac z dobrej jakości pianki, jak ten kilkaset złotych droższy lateksowy. Z drugiej strony nie oszczędzajmy na siłę, ponieważ materac jest zakupem na wiele lat, dlatego też warto aby był trwały i wygodny nie tylko na jeden sezon, ale posłużył zdecydowanie dłużej.