Komu przyda się podnośnik koszowy?

Maszyna do zadań specjalnych, jaką jest podnośnik koszowy, jest niezmiernie popularna nie tylko w przemyśle budowlanym. Pozwala ona w prosty, szybki i stosunkowo bezpieczny sposób, dostarczyć pracownika na wymaganą wysokość z kompletem wyposażenia, niezbędnego do wykonania zadania. Podnośnik koszowy, popularna zwyżka, używana jest zarówno przez strażaków, budowlańców, jak i filmowców, oraz szereg innych firm.

Podnośnik – wynająć czy kupić?

wynajem podnośnikaZakup tej wszechstronnej i użytecznej maszyny to dość droga inwestycja, szczególnie jeśli mowa o modelu nieużywanym. Znacznie częściej kupowane są modele z drugiej ręki. Przy zakupie tego urządzenia rozważyć należy przede wszystkim to, jaki rodzaj podnośnika będzie w naszym przypadku najbardziej użyteczny. Wariantów jest kilka. Ze względu na rodzaj podnośnika wyróżniamy urządzenia nożycowe (polecane szczególnie do trudnych warunków), oraz teleskopowe (raczej do niewielkich pomieszczeń). Podnośniki dzielimy również ze względu na sposób poruszania się. Tutaj wyróżniamy zwyżki samojezdne, oraz te umieszczone na odpowiednio przystosowanych samochodach. Nie bez znaczenia jest także wielkość, kształt i nośność kosza, a także wysokość i zasięg samego sprzętu. Aby jak najlepiej dopasować maszynę do swoich potrzeb, warto zajrzeć do internetu, zasięgnąć wiedzy na forach i poszukać opinii o konkretnych modelach określonych producentów. Jeśli natomiast z urządzenia mamy zamiar korzystać sporadycznie, zdecydowanie bardziej opłacalny będzie wynajem podnośnika. Bardzo często duże firmy budowlane inwestujące w specjalistyczny sprzęt, wynajmują go w momentach przestoju, czerpiąc z tego korzyści. Ceny za wynajem podnośnika są zróżnicowane, w zależności od jego rodzaju. Pamiętajmy, aby przede wszystkim dopasować maszynę do indywidualnych potrzeb, czyli do rodzaju pracy, jaka będzie wykonywana. Zazwyczaj im dłuższy czas wynajmu, tym korzystniejsza cena. Ze względu na niebezpieczeństwo pracy na wysokości, podczas używania podnośnika należy przestrzegać zasad bhp.

W pracy na zwyżce niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie maszyny, stabilne podłoże, bezpieczna odległość od linii energetycznych, oraz wykwalifikowany operator. Jedynie osoba posiadająca licencję na obsługę podnośnika ma prawo jego obsługi. Praca ta wymaga profesjonalizmu, koncentracji i odpowiedzialności.