Różne rodzaje gaśnic

Gaśnica to sprzęt niezbędny w każdym budynku użyteczności publicznej, musi znajdować się także na wyposażeniu każdego samochodu, który porusza się po polskich drogach. Istnieje wiele gaśnic różnego rodzaju, które służą do gaszenia pożarów. Jakie są rodzaje gaśnic i do czego są wykorzystywane?  

Do czego służą konkretne rodzaje gaśnic? 

gaśnica śniegowaWszystkie gaśnice mają podobną budowę oraz wygląd zewnętrzny. Zbudowane są z kilku podstawowych elementów, wśród których można wyróżnić na przykład zbiornik, wypełnienie oraz zawór i przewód wyprowadzający. Różnicą jest rodzaj wypełnienia, którym może być proszeg, piana, dwutlenek węgla lub woda. Każda z tych gaśnic stosowana jest do pożarów innego rodzaju. Gaśnice proszkowe są najpopularniejsze, te najmniejsze stosowane są w samochodach i ważą około dwóch kilogramów. Gasi się nimi pożary ciał stałych, cieczy oraz gazów. Gaśnice śniegowe wypełnione są dwutlenkiem węgla i służą do gaszenia cieszy, substancji topiących się oraz urządzeń elektrycznych. Taka gaśnica śniegowa nie zanieczyszcza urządzeń i maszyn podczas gaszenia oraz nie zostawia śladów po jej użyciu, co jest jej niewątpliwą zaletą. Innymi gaśnicami, na przykład pianową lub płynową, można gasić płonące oleje, dlatego znajdują one szerokie zastosowanie w gastronomii. Ostatnim rodzajem gaśnicy jest gaśnica wodna, gdzie jako środek gaśniczy używana jest woda zdemineralizowana. Są one popularne szczególnie w gospodarstwach domowych czy w biurach. To jedyny rodzaj gaśnicy, którym można zgasić płonącą odzież. 

Prawidłowe używanie gaśnicy jest kluczowe, aby z powodzeniem ugasić pożar, aby nie rozprzestrzenił się on na większe odległości. Znajomość specyfikacji oraz zastosowania każdego rodzaju gaśnicy przydaje się, gdy mamy do czynienia z palącymi się różnymi substacjami stałymi lub płynnymi.