Do czego służą podkładki?

Podkładki są elementami buforującymi w połączeniach śrubowych. Mają za zadanie przekazywać naprężenia ze śruby na materiał łączony, tym samym zapewniając stabilne połączenie tych dwóch elementów. Stosuje się je również, by zwiększyć nacisk na scalane materiały, a tym samym zmniejszyć możliwość uszkodzenia elementów. Podkładki mają za zadanie utrzymanie stałości połączenia, tak żeby śruba nie odkręciła się podczas pracy. Aby utrzymać pewność połączenia, stosuje się również nakrętki, nakładane na koniec śruby.

Jaka jest przydatność podkładek miedzianych?

przydatne podkładki miedzianePodkładki występujące na rynku są wyprodukowane z różnych rodzajów stali np. węglowej, nierdzewnej, kwasoodpornej oraz miedzi, aluminium i mosiądzu. Skupmy się na podkładkach miedzianych, gdyż znajdują one specjalne miejsce na rynku. Miedź zalicza się do metali miękkich i łatwy do formowania. Jeżeli łączymy dwa sztywne elementy, zależy nam żeby podkładka dokładnie wpasowywała się i przylegała do obu powierzchni. W takim przypadku będą przydatne podkładki miedziane, które ze względu na miękkość i plastyczność materiału spełniają doskonale zadanie. Dobrze sprawują się w przypadku uszczelniania dwóch twardszym metali, które pracując, kształtują podkładkę do wygodnych dla siebie form. Bardzo często są wykorzystywane w połączeniach rurowych i idealnie się sprawdzają jako uszczelka dla płynów płynących rurami. Miedź oprócz tego, że jest miękka i plastyczna ma tę zaletę, że przewodzi elektryczność. Cechą ta wykorzystywana jest na łączeniach kabli elektrycznych i metalowych elementów, a także w klemach akumulatorowych. Ich obecność zapewnia niczym niezmącony przepływ prądu. Wytwarzane są z blachy, poprzez wykrawanie, co daje nam możliwość uzyskania różnych kształtów i wielkości.

Podkładki miedziane są niezbędne w przemyśle motoryzacyjnym, hutniczych chemicznym, czy maszynowym. Występują w dużym asortymencie, co pozwala każdej branży wybrać coś dla siebie. Wyższa cena uszczelek nie powinna zniechęcać, gdyż ich przydatność jako materiału pośredniego jest ogromna. Często są zalecane przez producentów, gdyż tylko wtedy są w stanie zagwarantować sprawność urządzenia. Należy też wszelkich napraw dokonywać stosując się do zleceń, ponieważ tylko wtedy można zapewnić bezpieczeństwo pracy.