Sposoby izolowania fundamentów

Fundamenty to podstawa każdej budowli. Nic więc dziwnego, że muszą być solidne i wytrzymałe. To najważniejszy element każdej konstrukcji. Najważniejszy ale także najbardziej narażony na działanie niszczących czynników takich jak woda i wilgoć. Dlatego kluczowe jest ich odpowiednie zabezpieczenie aby mogły przetrwać jak najdłużej. W tym celu warto pomyśleć o ich izolacji. Jakie materiały najlepiej się sprawdzą?

Pionowe izolowanie fundamentów

izolacja fundamentówFundamenty są jak gąbka. Jeśli umieścimy ją w ziemi nietrudno zgadnąć co się z nią stanie. Nasiąknie wodą, zacznie grzybieć i pleśnieć. To samo stanie się z fundamentami jeśli nie wykonamy odpowiedniej izolacji. Jednym z rodzajów izolacji jest izolacja fundamentów pionowa. Chroni ona ściany od strony gruntu. Uniemożliwia wnikanie wody do murów. Dzięki temu mury chronione są przed wilgocią. Ściany fundamentów osłania się bezpośrednio materiałem termoizolacyjnym. Świetnie sprawdza się tu pianka poliuretanowa. Jest to materiał mało nasiąkliwy. Aby wykonać taką hydroizolację można najpierw ocieplić ściany, a następnie zająć się izolacją przeciwwilgociową. Przy takiej kolejności prac należy pamiętać o osłonięciu pianki folią np. kubełkową, która ochroni ją od zniszczenia podczas prac związanych z zakopywaniem fundamentów. W przypadku jeśli mamy do czynienia z glebą przepuszczalną taką jak żwir można wykonać izolację lekkiego typu. Jest ona wykonana z mas bitumicznych hydroizolacyjnych. Ich kładzenie jest bardzo łatwe ponieważ są bardzo elastyczne. Dodatkowo świetnie wypełnią nam ubytki podłoża i jego nierówności. Są to masy powstałe na bazie polimerów a więc można je używać w niskich temperaturach. Nakłada się ją w dwóch warstwach. Pierwsza nakładana jest poziomo, po wyschnięciu niej nakładana jest warstwa pionowa. Dzięki temu powierzchnia będzie pokryta idealnie. Z kolei dla gleb nieprzepuszczalnych jak glina, lub gdy mamy podejrzenie, że wody gruntowe mogą podchodzić wyżej dobrze zastosować jest izolację typu średniego. Stosujemy wówczas papy lub mas bitumicznych. Można wykorzystać też różnego rodzaju membrany z PCV lub z polietylenu.

Dom to najważniejsze miejsce dla każdego z nas. Dlatego tak bardzo dbamy o to aby mieszkało nam się w nim komfortowo, zdrowo ale też bezpiecznie. To dlatego myślimy o poprawie efektywności energetycznej i izolacjach różnego typu nie tylko zresztą fundamentów ale także ścian i poddasza.