Badania i sportowcy

badania dla sportowców

Zaliczenie kompleksowych i surowych badań dla sportowców jest w wielu przypadkach warunkiem koniecznym do uprawiania sportu o charakterze wyczynowym, kiedy sportowiec występuje na jakichś zawodach o charakterze sportowym, lub zawodowym, kiedy sport jest życiem codziennym danej osoby i jednocześnie jest źródłem jej utrzymania.

Sport, zdrowie i inwestycje

badania dla sportowcówIstota dbania o zdrowie sportowców opiera się na wielu czynnikach. Po pierwsze, intensywne uprawianie sportu może być dla wielu osób ryzykowne ze względu na wiele okoliczności. Osoba nieprzygotowana do określonego rodzaju wysiłku, np. do przysiadu w trójboju siłowym pod względem mobilności, może wyrządzić sobie więcej szkód niż pożytku. Może dojść do przeciążenia bardzo ważnych mięśni, utrudniających nam funkcjonowanie na co dzień, a także np. do chronicznych urazów kręgosłupa. Drugą kategorią ryzyka mogą być np. predyspozycje do uprawiania danej dyscypliny. Osoby z bardzo długimi kończynami nie nadają się z definicji do wyczynowego uprawiania trójboju siłowego na poziomie wyczynowym jak osoby o krótkich kończynach, ponieważ dojście do pewnego poziomu sportowego, uważanego za wysoki, odbywa się zdecydowanie większym trudem i zdecydowanie większym pokładem włożonej pracy. Istnieją również ograniczenia pozawzrokowe, do których zdiagnozowania są konieczne chociażby testy genetyczne. Badania dla sportowców w Warszawie, zwłaszcza pod kątem mutacji genów odpowiedzialnych za uleganie schorzeniom pod względem dużych obciążeń fizycznych, odbywają się w profesjonalnych warunkach i za pomocą najnowszych dostępnych metod badawczych. Współcześnie, sport zawodowy jest również gałęzią biznesu, dlatego zainteresowanie zdrowiem sportowców ma również wymiar inwestycyjny. Świat piłkarski, ze względu na bardzo dużą popularność generuje historie zawodników, kupowanych za ogromne pieniądze, którzy nie zwrócili zainwestowanych w nich pieniędzy ze względu na problemy z kontuzjami i ukrytymi schorzeniami.

Współczesna medycyna i diagnostyka medyczna pozwala nam eliminować zagrożenia związane ze zdrowiem osób uprawiających sport na wysokiej intensywności. Kategoria ta nie odnosi się jedynie do osób uprawiających sport zawodowo, ale również do wszystkich, którzy trenują rekreacyjnie, ale na wysokiej intensywności.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.